26 Април 2024петък07:31 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Три родопски общини готвят нов протест заради закрита болница

За 16 месеца 14 души починаха в линейки на път от Девин до смолянската болница

/ брой: 35

автор:Аида Паникян

visibility 65

Жителите на общините Девин, Борино и Доспат възобновяват на 15 февруари протестите срещу затворената общинска болница в Девин. Това обявиха от инициативния комитет "Здраве за общините Девин, Борино и Доспат" и заявиха, че планират протестите да са безсрочни до решаването на проблема.
ДУМА припомня, че това става 2 месеца след решението на Общинския съвет в Девин за образуване на дъщерно дружество към смолянската болница, а градът и близките до него общини Доспат и Борино все още нямат лечебно заведение.
Общински съветници представиха в детайли историята на закритото преди 16 месеца 70-годишно лечебно заведение, което обслужваше около 27 хил. души от региона и поясниха, че обещаното на 10 декември м.г. учредяване на дъщерно дружество в Девин към МБАЛ-Смолян все още не е осъществено. От местната преса на 30 януари общинските съветници научили, че здравната министърка Десислава Атанасова изисква още документи, а в общината писмото пристигнало на 7 февруари. Общинската съветничка Дияна Чаушева поясни, че вече и медицинският център на практика не работи, тъй като няма рентген, резултатите от изследвания се получават след 3 дни, а лекарите специалисти не работят в него, вече са на свободна практика и приемното им време е до 14 ч. В останалото време жителите разчитат само на дежурен екип от филиала за спешна помощ, където няма педиатър, кардиолог, невролог и хирург.
Откакто е затворена болницата заради липсата на достъп до навременна и адекватна медицинска помощ, само от Девин са починали 14 души в линейка на път за смолянската болница, като последният случай е моя връстница - 26-годишно момиче, каза общинският съветник Николай Мартинов. Той допълни, че докато на здравноосигурен в Пловдив се падат годишно 240 лв. за здраве, за здравноосигурените в Девин, Доспат и Борино се падат годишно 76,17 лв.
На практика 1/3 от Смолянска област е без никакъв достъп до медицинска помощ; в периода 2009-2012 г. в областта са закрити 3 от 7-те лечебни заведения.
Един от основните проблеми на девинската болница е, че не се решава въпросът с дълговете й, които са за сметка на общината. Общинският бюджет е 7 млн. лв., а дълговете на болницата - близо 2 млн., стана ясно от изявленията на общински съветници. За периода 1997-2007 г. дълговете на болницата са били около 700 хил. лв., а за 2009-2011 г. - 1,1 млн. лв.
Проблемите на общинските болници в отдалечените райони започнаха от края на 2009-началото на 2010 г., когато МЗ създаде почти непосилни критерии за работа на тези заведения. Те вече не получават и никакви субсидии от държавата. За периода 2009-2012 г. над 10 общински болници затвориха врати в страната, още толкова се преобразуваха в медицински центрове, припомни д-р Атанас Атанасов - зам.-председател на УС на Сдружението на общинските болници в България.
Разходите на болниците стават по-големи заради увеличените цени на ток и др. консумативи, а цените на клиничните пътеки не се увеличават. Нещо повече: НЗОК вече дори не позволява на болниците да изкарват пари, като предварително слага таван на приходите им, коментира д-р  Стойчо Кацаров - председател на УС на ЦЗПЗ.

 

Обществените поръчки над 5 млн. лв. под специален надзор

автор:Дума

visibility 306

/ брой: 79

Забраняват рекламата на хазарт в медиите

автор:Дума

visibility 333

/ брой: 79

Безплатни винетки за електромобилите на инвалидите

автор:Дума

visibility 384

/ брой: 79

Жилищните кредити с нови рекорди

автор:Дума

visibility 316

/ брой: 79

Северна Македония гласува за президент

автор:Дума

visibility 299

/ брой: 79

ЕП прие закон за защита на жените

автор:Дума

visibility 347

/ брой: 79

Хиляди деца в Румъния оставени на бабите

автор:Дума

visibility 346

/ брой: 79

Накратко

автор:Дума

visibility 255

/ брой: 79

Политически кукувици

автор:Александър Симов

visibility 393

/ брой: 79

Договорът с „Боташ“ е национално предателство

visibility 324

/ брой: 79

Как Йончева забрави "Ало, Банов"

автор:Дума

visibility 339

/ брой: 79

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ