19 Юли 2025събота06:06 ч.

ТИМ като образ на колективното зло

/ брой: 55

автор:Георги Георгиев

visibility 1970

ТИМ - неформално название на икономическа групировка от Варна, включваща холдинга "Химимпорт" и още няколко десетки фирми, гравитиращи около него. Три седмици вече недоволните варненци скандират нейното име и я обвиняват, заедно с бившия вече кмет Кирил Йорданов, за проблемите и корупцията в морската столица и Черноморието. Срещу ТИМ беше и протестът на самозапалилия се Пламен Горанов.
Как се протестира срещу икономическа групировка? Защо се протестира срещу нея? Как се сваля от власт икономическа групировка? Какво се случва след това с хората, които работят за нея? Хората протестират срещу конкретен работодател, заради това, че не плаща навреме заплати, осигуровки, заради това, че безпричинно ги уволнява. Те не казват на работодателя - иди си.
Но в случая на варненци се протестира срещу нещо аморфно и едновременно с това много настъпателно и ефективно. Например на 1 март, докато протестиращия срещу ТИМ Горанов береше душа, правителството даде на ТИМ част от летище "София", защото групировката посредством принадлежащата й "България Ер" вече държи част от земята на аеропорта. Всичко е законно. В България винаги всичко е законно, дори и държавата беше ограбена напълно законно след 1989 г.
ТИМ е събирателен образ на злото - това е олигархичният модел на българската икономика и на българския обществен живот, който достигна пълен разцвет по времето на ГЕРБ и гражданина Бойко Методиев Борисов. Модел, при който близки до властта фирми, холдинги, банки получиха с държавна протекция привилегировано положение в икономиката, а после и в обществения живот, чрез покупката на медии и съвести. Държавата бе ограбена с помощта на държавата.
Хората зад тези трите букви ТИМ не са направили нищо лошо според законите. Те правят точно толкова, колкото им позволява държавата. Те се простират толкова далече в икономическата си инвазия, колкото им разреши държавата. Ако държавата им позволи, те ще я купят. И всички вас. Случвало се е и в други държави. В края на 90-те години Русия беше поделена между десетина олигарси, които я бяха изкупили и въртяха властта на пръста си. Но изход беше намерен.
Лозунгът "Долу ТИМ", макар и моден, е безсмислен. По същия начин може да протестирате срещу конкретни банки и други икономически конгломерати. И какво от това? Какво ще сторите? Ще унищожите сами работните си места?
Начинът да се демонтира този модел е само един - завръщане на държавата в нейните функции. Разделяне на частния бизнес от държавния интерес. Там, където е нужно, провеждане на национализация. Приемане на закон срещу спекулата, по-строги антикартелни правила. Преразглеждане на договори. Процесът ще е бавен, труден, но друг начин за измъкване от ситуацията просто няма.
 

С 14% повече са банкрутите на фирми у нас

автор:Дума

visibility 692

/ брой: 131

Чуждите инвестиции нарастват с 47 на сто

автор:Дума

visibility 654

/ брой: 131

Сред първите в ЕС сме по поскъпване на имотите

автор:Дума

visibility 700

/ брой: 131

Испания има полза от мигрантите

автор:Дума

visibility 642

/ брой: 131

Украйна ще мобилизира и мъже над 60 години

автор:Дума

visibility 679

/ брой: 131

Четири държави отказаха да купуват оръжие от САЩ

автор:Дума

visibility 630

/ брой: 131

Накратко

автор:Дума

visibility 583

/ брой: 131

Касапинът на протест

автор:Александър Симов

visibility 677

/ брой: 131

Трагедията мигранти

автор:Таня Глухчева

visibility 653

/ брой: 131

Силата на корените ни вдъхновява

автор:Ина Михайлова

visibility 759

/ брой: 131

За какво ЕС ще изхарчи 2 трилиона евро... Евентуално

автор:Дума

visibility 642

/ брой: 131

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ