Техническият директор на БНР ще понесе вината за спирането на сигнала
Прокуратурата е на път да оневини Светослав Костов
Приключи проверката на БНР, постановено от прокуратурата за безпрецедентното спиране на сигнала на програма "Хоризонт" в петък. Има данни за престъпление, извършено от директора на дирекция "Техника" Пламен Костов, съобщават от прокуратурата. Много е вероятно генералният директор Светослав Костов да бъде оневинен. Въпреки че проверката, извършена от ДАНС, СЕМ и КРС е показала, че не е имало абсолютно никаква причина за спирането на сигнала, което бе обявено като планирана профилактика.
Според прокуратурата, Пламен Костов може да е извършил длъжностно престъпление. Затова материалите се изпращат на компетентната в случая Софийска градска прокуратура.
Извън заложения график за извършване на профилактика на 11.09.2019 година Пламен Костов е изготвил писмено уведомление до генералния директор на БНР за "създаден голям технически проблем", който "налага профилактиране на студийния комплекс на Програма "Хоризонт" за времето от 06 до 11 часа на 13.09.2019 година.
Никъде в това уведомление Костов не е посочил, че ще се извършва спиране на излъчването на програмата и не довел до знанието на генералния директор такова свое намерение. Генералният директор е поставил розолюция "Да" на документа.
Спирането на програма "Хоризонт" е било изцяло по инициатива на Пламен Костов, е изводът от прокурорската проверка. Самият директор Светослав Костов се е подписал с "да", но не счита това съгласие за вземане на решение. При изслушването си пред СЕМ в понеделник твърдеше, че просто е сложил резолюция и отказа да поеме отговорност за спиране на излъчването.
Не е имало никаква техническа причина сигналът на "Хоризонт" да бъде спиран, установила е прокуратурата. Според ръководството на БНР е имало проблем с оптичен кабел, който отвежда сигнала от радиото към Телевизионната кула в София. Дори и в този случай, БНР е имало възможност да продъли излъчването, тъй като има резервни студиа и захранване, а в краен случай в ефира може да се пусне и само музика. Едновременно със спирането на радиосигнала обаче излъчването онлайн е продължило.
Не е имало проблем и с предавателните кули, стопанисвани от НУРТС, по които се препраща сигналът. На 13 септември в профилактика са били само три предавателя на УКВ – в Белоградчик, Тръстеник и Ивайловград.
Колкото до проофилактика на самото БНР, с каквато ръководството оправда спирането на сигнала, тя трябва да се върши поетапно и планирано. Въпросното прекратяване на излъчването е извън всякакви графици, подчертават от прокуратурата.
Сигналът на радиото е спрян от самата сграда на бул. „Драган Цанков“. Предавателите не са изключвани, нито пък НУРТС е спирала своите съоръжения. От проверката обаче не става ясно защо е направено всичко това.
В хода на извършената от ДАНС проверка е установено, че: не е извършвана каквато и да е профилактика на студийния комплекс на Програма "Хоризонт"; не е съществувал какъвто и да е технически проблем, налагащ профилактиране на студийния комплекс на Програма "Хоризонт"; не са съществували и проблеми с преноса на сигнал от студията на БНР до Централната апаратна; не е съществувал технически или друг проблем за предаването на сигнала от Централната апаратна до входната точка на НУРТС.
Същевременно от БНР не е била прекъсвана работата на програма "Хоризонт", която се е излъчвала он-лайн и е можела да се слуша в интернет на сайта на БНР. Този начин на слушане се ползва от ограничен кръг слушатели.