19 Ноември 2025сряда22:44 ч.

АБОНАМЕНТ:

АБОНАМЕНТ за вестник „ДУМА“ за 2026 година. Можете да се абонирате в: „Български пощи“ АД до 15 декември 2025 г., „Доби прес“ ЕООД до 28 декември 2025 г., в редакцията на вестника до 20 декември 2025 г. Каталожен номер 6. Цени: 12 месеца - 149 € / 291,42 лв., 6 месеца - 75 € / 146,69 лв., 3 месеца - 40 € / 78,23 лв., 1 месец - 14 € / 27,38 лв. За повече информация тел. 02 9705 203 и 02 9705 216 отдел „Разпространение” на в-к ДУМА на ул. „Позитано” 20 А. E-mail: abonament@duma.bg АБОНАМЕНТ за вестник „ДУМА“ за 2026 година. Можете да се абонирате в: „Български пощи“ АД до 15 декември 2025 г., „Доби прес“ ЕООД до 28 декември 2025 г., в редакцията на вестника до 20 декември 2025 г. Каталожен номер 6. Цени: 12 месеца - 149 € / 291,42 лв., 6 месеца - 75 € / 146,69 лв., 3 месеца - 40 € / 78,23 лв., 1 месец - 14 € / 27,38 лв. За повече информация тел. 02 9705 203 и 02 9705 216 отдел „Разпространение” на в-к ДУМА на ул. „Позитано” 20 А. E-mail: abonament@duma.bg

Няколко думи

Подмяна

/ брой: 209

автор:Ина Михайлова

visibility 12106

Наложилата се в последните години "лоша" практика избрани от гласоподавателите народни представители да се отказват от мястото си в парламента, не подмина и тези избори. Отново 14 избраници, получили доверието на хората, авансово абдикират от задълженията си в Народното събрание.
Половината от подвелите избирателите са от листите на Делян Пеевски. Редом до тях са кметовете на ГЕРБ в Бургас, Стара Загора и Смолян. Неизменно оставащият извън парламента Слави Трифонов и Ахмед Доган, които водиха листи в по два района, също не искат да поемат отговорността, с която са ги натоварили хората. Същите хора, пред които тези 14 са заставали доброволно, с усмивка на лице. И са поемали ангажименти с ясното съзнание, че срещу тях има шарани, които с бастуни могат да ловят. Приказките, че парламентът не бил тяхното място и че трябвало да останат сред народа и до народа, избирателите е време най-сетне да разчетат правилно и при следващи избори да поставят тарикатите там, където им е мястото.  
Какво пречеше на избраните да изчакат конституирането на 51-вото Народно събрание и да поискат от институцията, в която са избрани, да ги освободи? Къде в Изборния кодекс е разписана процедурата, която прилага ЦИК? Защо Централната избирателна комисия насърчава с подобни решения подвеждане на избирателя?
Подобно действие на кандидати за народни представители е нищо повече и нищо по-малко от подигравка с народа. Поредната гавра с избирателя, че от неговия глас нищо не зависи.
Защо се кандидатират, защо влизат в листите, като са наясно, че няма да отидат в парламента? Едва ли някой е получил в последната секунда прозрение свише.
Чуйте кмета на Стара Загора Живко Тодоров: "Нямам амбиции да ставам депутат - бил съм преди години и знам, че това не е моето призвание. Аз съм друг тип човек, не обичам да влизам в безсмислени спорове и да се карам с другите. Първо, няма да стана депутат, второ - и министър не искам да ставам..." Кметът на Смолян Николай Мелемов още преди вота заяви, че няма да става депутат. Защо тогава е в листата? За да покаже колко нищожен е изборният процес, или...?
"Хватката" на ДПС-Ново начало е друга. Водачите на листи явно са ориентир за новото начало и нишан за посоката. Ясно е кой дава хляба, в коя ръка е ножът, грешки не може да има.
Защо ли "успешните" кметове, докопали се до сребърните лъжички, да ги захвърлят за има-няма четири месеца депутатстване? Човещинка, брат...
"Лошата" практика, вместо да се изкоренява, се затвърждава.
А отказът в аванс от народното представителство е чиста проба подмяна на вота. Защото на практика гласовете за тези 14 водачи менте на листи вече са без покритие. А заместниците им, които ще седнат на депутатските банки, кого ще представляват всъщност?
Плодовете от отровата на подмяната са за всички нас. И вкусът им е горчив.

Зимната ваканция у нас поскъпва с до 10 на сто

автор:Дума

visibility 2849

/ брой: 217

Пускат единен електронен билет в транспорта

автор:Дума

visibility 1881

/ брой: 217

Държавата печели от енергетика и военна промишленост

автор:Дума

visibility 2363

/ брой: 217

Взехме нов заем за 300 млн. лв.

автор:Дума

visibility 2315

/ брой: 217

СС на ООН прие резолюция за Газа

автор:Дума

visibility 2363

/ брой: 217

Проверки за глоби в Босна и Херцеговина

автор:Дума

visibility 2077

/ брой: 217

Мадуро е готов да се срещне с Тръмп

автор:Дума

visibility 2634

/ брой: 217

Армейски колапс грози Украйна

автор:Дума

visibility 2249

/ брой: 217

Сезон на добавките

автор:Аида Ованес

visibility 2557

/ брой: 217

Бойкот на заведенията

автор:Иван Бакалов

visibility 2405

/ брой: 217

Викане срещу празна обществена сграда

visibility 2132

/ брой: 217

Имаш ли спестени пари да ми услужиш?

автор:Аида Ованес

visibility 2354

/ брой: 217

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ