26 Април 2024петък07:52 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Свят без ненужни сътресения

/ брой: 49

автор:Дума

visibility 53

"Московские новости"

Сигурността в света може да бъде гарантирана единствено съвместно с Русия, а не чрез опити да бъдат отслабени геополитическите позиции на федерацията и да бъде ощетена нейната отбранителна способност. Това заявява руският премиер Владимир Путин в поредната си програмна статия във в. "Московские новости".
Целите на руската външна политика са стратегически, неконюнктурни. Русия ще продължи своя "активен и съзидателен курс към укрепване на общата сигурност, отказ от конфронтация, към ефективно противодействие срещу предизвикателства като разпространението на ядреното оръжие, регионалните конфликти и кризи, тероризма и наркозаплахата", уверява Путин - кандидат-президент в изборите на 4 март.
Руският министър-председател критикува в тази връзка "някои аспекти от поведението на САЩ и НАТО, които не се вписват в логиката на съвременното развитие, опират се на стереотипите от блоковото мислене". Той споменава по-специално "разширяването на НАТО и плановете на алианса (с американско авторство) за създаване на система за ПРО в Европа". Тези "игри" се водят "досами руските граници" и "разклащат сигурността" на Русия, "действат срещу стабилността в света", изтъква авторът. "Американците са обсебени от идеята да си осигурят абсолютна неуязвимост" - нещо "утопично и неосъществимо както в технологичен, така и в геополитически план", посочва той и предупреждава, че абсолютна неуязвимост за някого "би означавала абсолютна уязвимост за всички останали".
Владимир Путин отбелязва нестабилността на двустранните отношения между Русия и САЩ, която според него до голяма степен произтича от липсата на здрава икономическа основа. При все това Москва все още е склонна да търси компромисни варианти за решаване на проблема с ПРО, за да не се стигне до "разполагане на американската система в такива мащаби, че това да изисква осъществяване на обявените от нас контрамерки", подчертава той.
"Никой няма правото да си присвоява прерогативите и пълномощията на ООН, особено за употреба на сила спрямо суверенни държави. Същевременно НАТО се опитва да поеме функции, несвойствени за отбранителен алианс", пише руският премиер. "Не бива да се допуснат опити за осъществяване на "либийски сценарий" в Сирия. Международната общност трябва да насочи усилия главно към междусирийско помиряване, общонационален диалог без предварителни условия и чуждестранна намеса, спиране на насилието. Най-важното е да не се допусне пълномащабна гражданска война в страната. Руската дипломация ще продължи да работи "в този регистър", обещава кандидатът за президент на федерацията.
Случаите на груба, дори силова намеса отвън във вътрешните работи на някои държави зачестяват. Това може да насърчи авторитарни, а и други режими да се сдобият с ядрено оръжие. Ако обаче тези стимули бъдат изкоренени, международният режим на неразпространение на ядреното оръжие ще може да стане "истински универсален и здрав" въз основа на сключените вече договори. Така всички заинтересовани страни ще могат да използват "мирния атом" под контрола на МААЕ, което ще е "крайно изгодно" и за Русия - активен играч в атомната сфера на международните пазари, посочва Путин.
"Ядреният статут на Северна Корея, която нарушава режима на неразпространение, е неприемлив за Русия. В случая обаче трябва да се действа особено внимателно и са недопустими опитите за "проверка на якост" спрямо новия лидер на КНДР, които всъщност биха провокирали необмислени контрамерки", пише той. Русия предлага да бъде признато "правото на Иран да развива гражданска ядрена програма, включително да обогатява уран, но срещу поставяне на цялата иранска ядрена дейност под сигурен, всестранен контрол от страна на МААЕ. Ако се постигне успех в това, трябва да бъдат отменени всички санкции срещу Иран, включително едностранните", се казва в материала.
Русия няма нищо против въоръжената опозиция в Афганистан, включително талибаните, да вземе участие в процеса на национално помирение. Но "при условие те да се откажат от насилието, да признаят конституцията на страната, да скъсат връзките си с Ал Каида и други терористични групировки". Москва е готова "да обмисли сериозно разширяване на руското участие в подпомагане на операцията в помощ на афганистанския народ. Но при условие, че международният контингент в Афганистан действа по-енергично и в наш интерес", по-специално физически да ликвидира наркопосевите и нарколабораториите, пояснява руският министър-председател.
Владимир Путин отбелязва недостатъчно активното според него междудържавно взаимодействие в борбата срещу тероризма. Недопустима е дейността на "псевдонеправителствените организации" и други структури, стремящи се с подкрепа отвън да дестабилизират обстановката в едни или други държави. Същевременно критиката срещу Русия от страна на други държави в сферата на човешките права според него е необективна, предубедена, а понякога минава всички мислими граници, обобщава някои положения от статията РИА Новости.
Той припомня, че Русия "активно се включи в международните мерки за подпомагане на пострадалите европейски икономики". Федерацията "не изключва по принцип и възможността за директно предоставяне на финансова помощ в редица случаи", добавя премиерът.
Путин предлага и "по-дълбоко коопериране в енергийната сфера, дори създаване на единен енергиен комплекс в Европа", както и формиране на "хармонична общност на икономиките от Лисабон до Владивосток", а в бъдеще - "зона за свободна търговия и дори по-напреднали механизми за икономическа интеграция". "Тогава ще получим общ континентален пазар на стойност трилиони евро", твърди авторът.
Растежът на китайската икономика според Путин "съвсем не е заплаха, а предизвикателство, което носи в себе си колосален потенциал за бизнессътрудничество". Той се спира и на "уникалната структура БРИКС" (Бразилия, Русия, Индия, Китай, Южна Африка). Създадена през 2006 г., тя "най-нагледно символизира" според него прехода от еднополюсен свят "към по-справедливо световно устройство".

Обществените поръчки над 5 млн. лв. под специален надзор

автор:Дума

visibility 306

/ брой: 79

Забраняват рекламата на хазарт в медиите

автор:Дума

visibility 333

/ брой: 79

Безплатни винетки за електромобилите на инвалидите

автор:Дума

visibility 384

/ брой: 79

Жилищните кредити с нови рекорди

автор:Дума

visibility 316

/ брой: 79

Северна Македония гласува за президент

автор:Дума

visibility 299

/ брой: 79

ЕП прие закон за защита на жените

автор:Дума

visibility 347

/ брой: 79

Хиляди деца в Румъния оставени на бабите

автор:Дума

visibility 346

/ брой: 79

Накратко

автор:Дума

visibility 255

/ брой: 79

Политически кукувици

автор:Александър Симов

visibility 393

/ брой: 79

Договорът с „Боташ“ е национално предателство

visibility 324

/ брой: 79

Как Йончева забрави "Ало, Банов"

автор:Дума

visibility 339

/ брой: 79

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ