16 Септември 2025вторник10:21 ч.

Страсбург осъди България за отказ да регистрира македонско сдружение

автор:Дума

visibility 1374

"Македонците" от България спечелиха голяма победа срещу българската държава в Страсбургския съд по правата на човека, пише близкото до ВМРО-ДМНЕ скопско издание “Курир“ в материал, цитиран от агенция „Фокус“.

С днешната присъда на Съда по правата на човека в Страсбург "македонците" в България спечелиха голяма победа срещу Република България в спора, който се води пред Съда в Страсбург от 2013 г. Присъдата идва само десет дни преди заявеното вето на България срещу Македония в процеса на започване на преговори за членство на Македония в ЕС.

„Македонският клуб за етническа толерантност в България“, сдружение със седалище в Благоевград и неговият председател Ангел Кирилов Радонов, гражданин на Република България, подадоха молба срещу Европейския съд по правата на човека в Страсбург на 10 октомври 2013 г. чрез адвокат Тони Менкиноски срещу България за нарушаване на правото на сдружаване, защото България отказва да регистрира сдружението, което според дейността си трябва да подхранва и утвърждава "македонските етнически характеристики и традиции", различни от българските.

„Македонски клуб за етническа толерантност в България“ е сдружение, което в своя устав утвърждава правата на "македонците като отделна етническа група" в България.

Европейският съд по правата на човека в Страсбург днес осъди България, като постанови, че правото на сдружаване съгласно член 11 от Европейската конвенция за правата на човека на "македонците" в България е нарушено. Сега България е длъжна в съответствие с настоящото решение да регистрира „Македонски клуб за етническа толерантност в България“ и да им изплати обезщетение от 7 500,00 евро в рамките на 3 месеца.

С тази "голяма победа" в Страсбург "македонците" в България помагат на Македония много да се справи с политическите условия, поставени от официална София срещу "македонското национално малцинство" в Република България. С тази присъда сега в България ще има "сдружение на македонци" в условия, когато официална София иска "съществуването на македонския език да бъде премахнато".

Огромна разлика в доходите на българите

автор:Дума

visibility 1315

/ брой: 171

Пътуваме от София до Сърбия изцяло по магистрала

автор:Дума

visibility 1559

/ брой: 171

НАП погва амбулантни търговци за укрити доходи

автор:Дума

visibility 1153

/ брой: 171

Огромна разлика в доходите на българите

автор:Дума

visibility 1310

/ брой: 171

Да се ограничи интернет за децата

автор:Дума

visibility 1241

/ брой: 171

Голям пожар бушува на Пелопонес

автор:Дума

visibility 1264

/ брой: 171

Германците взимат заеми за всекидневни разходи

автор:Дума

visibility 1231

/ брой: 171

Накратко

автор:Дума

visibility 1310

/ брой: 171

Признанието на Макрон

автор:Юри Михалков

visibility 1621

/ брой: 171

Винаги с разум

visibility 1313

/ брой: 171

Разбирате ли смисъла от училището?

visibility 1188

/ брой: 171

Глас и съвест на епохата

автор:Дума

visibility 1247

/ брой: 171

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ