21 Февруари 2026събота13:33 ч.

СТО очаква 13% спад на глобалната търговия през 2020 г.

/ брой: 149

автор:Дума

visibility 339

Световната търговска организация (СТО) очаква глобалната търговия да се свие с 13% през тази година, като причината за това са шоковете, предизвикани от коронавирусната криза. Сегашната прогноза е значително по-оптимистична от другия сценарий за спад от 32%, предава Ройтерс.  Нарастват обаче опасенията от все по-голяма самодостатъчност на страните като отговор на пандемията, коментира Роберто Азеведо, генерален директор на СТО. Той изтъкна, че концентрирането на производството в дадена държава я излага на широк спектър от шокове. Затова, според него, нациите трябва да диверсифицират източниците на доставки, особено на фона на очакваното преосмисляне на глобалните вериги, което се очаква да се случи през идните години като резултат от КОВИД-19.

Азеведо ще се оттегли от поста си на генерален директор на СТО този месец, година по-рано от планираното. Той съобщи за решението си изненадващо през май. Това се случва в момент, когато организацията, заедно с много други, се бори да овладее глобалното напрежение и да координира мерките срещу коронакризата. 

АЕЦ "Козлодуй" пропуснала ползи за 18 млн. лв. заради Шести блок

автор:Дума

visibility 1911

/ брой: 35

Основни храни поскъпнаха двойно

автор:Дума

visibility 2090

/ брой: 35

БНБ очаква устойчив икономически растеж

автор:Дума

visibility 2110

/ брой: 35

ЕК представи стратегия за Източна Европа

автор:Дума

visibility 2274

/ брой: 35

Владимир Путин: Санкциите на САЩ срещу Куба са неприемливи

автор:Дума

visibility 1763

/ брой: 35

Вашингтон е готов да удари Иран още в събота

автор:Дума

visibility 2691

/ брой: 35

Умнокрасивият чекист

автор:Александър Симов

visibility 2555

/ брой: 35

За служебните министри

автор:Чавдар Найденов

visibility 2407

/ брой: 35

Ние губим, те печелят

visibility 2586

/ брой: 35

Пазарна икономика - оправи държавата!

visibility 1897

/ брой: 35

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ