26 Юни 2024сряда18:29 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

"Гардиън":

Стига истерия, няма да има вълна от българи и румънци

Изнасяните цифри са един вид презастраховане

/ брой: 14

visibility 492

В следващите няколко години броят на имигрантите от България и Румъния може да намалее, тъй че истерията по тази тема е излишна, пише в петък британският в. "Гардиън" в поредната публикация, която британският печат посвещава тази седмица на темата за миграцията от България и Румъния към Обединеното кралство, когато догодина бъдат отменени британските ограничения за работниците от тези две страни. Статията е озаглавена: "Не забравяйте за берачите на плодове", пише Медиапул.

Когато обаче няма официални данни колко българи и румънци ще дойдат във Великобритания, се стига до почти истерични реакции, каквито се наблюдаваха сред британските политици тази седмица, когато станеше въпрос за имигрантите от двете балкански еврочленки, пише "Гардиън" и припомня някои от посочените през изминалата седмица във Великобритания неофициални прогнози за броя на българските и румънските мигранти, които щели да дойдат догодина - от 250 000 през 425 000 та чак 1,2 милиона.

Тези прогнози се основават на критиките, породени от неточните прогнози за броя на източноевропейците, които трябваше да дойдат във Великобритания след първата вълна от разширяване на ЕС към Централна и Източна Европа през 2004 г. Тогава във Великобритания пристигнаха много повече поляци и други източноевропейци от прогнозираните от властите само 13 000 имигранти. Тези погрешни прогнози пък се основаваха на данните за имигрантите от Испания и Гърция, дошли във Великобритания, когато двете страни станаха европейски членки през 80-те години.

Така че сега изнасяните във връзка с Румъния и България цифри са един вид презастраховане. Но този път нещата ще бъдат различни, пише британският вестник.

От 1 януари 2014 г. всички членки на съюза ще трябва да вдигнат ограниченията за български и румънски работници. Това означава, че имигрантите от двете страни ще се насочат и към останалите страни членки, а не само към Великобритания. Освен това, който е искал да го направи, вече го е направил, припомня вестникът и посочва, че 2,2 милиона румънци живеят в страни членки на ЕС, а от тях 1,7 милиона са в Италия и Испания.

Италия още от миналата година вдигна ограниченията за българи и румънци и там вече работят 880 000 румънци. Испания заради безработицата наложи обаче преди година ограничения за българите и румънците и анализатори във Великобритания предрекоха, че оттам ще има мигрантски поток на румънски и български работници към Великобритания. Но според комисията за анализ на миграцията към министерството на вътрешните работи на Великобритания това никак не е сигурно.

Представители на румънската общност в Испания подчертаха например, че не искат да се местят във Великобритания, защото не владеят добре английски, защото ще трябва да плащат по-високи наеми и защото са нискоквалифицирани.

Във Великобритания група тори в парламента дори се притесняват, че няма да има достатъчно румънски и български мигранти през 2014 г. Притесненията им споделя и Националният синдикат на фермерите. Според тях българите и румънците ще бъдат необходими за прибирането на реколтата, например от ягоди.

Синдикатът настоява вътрешното министерство да запази съществуващата схема за сезонни селскостопански работници, според която 20 000 румънци и българи идват във Великобритания всяка година за по няколко месеца.

 

 

Джулиан Асанж излиза на свобода

автор:Дума

visibility 428

/ брой: 119

Еманюел Макрон плаши с гражданска война

автор:Дума

visibility 402

/ брой: 119

Мицкоски иска промяна на преговорната рамка

автор:Дума

visibility 414

/ брой: 119

Накратко

автор:Дума

visibility 329

/ брой: 119

Колко да е ново?

автор:Ина Михайлова

visibility 1124

/ брой: 119

Учи здраво, за да печелиш добре

автор:Аида Паникян

visibility 414

/ брой: 119

Мъченикът на свободата

автор:Александър Симов

visibility 379

/ брой: 119

Колкото повече, толкова повече...

автор:Юлия Кулинска

visibility 445

/ брой: 119

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ