Станишев настоя Цветанов да понесе наказателна отговорност
Гаранциите на Бойко Борисов нямат никаква тежест, категоричен е лидерът на БСП
/ брой: 90
Цветан Цветанов трябва да понесе и политическа, и наказателна отговорност за скандала със злоупотребите в СДОТО, заяви вчера лидерът на БСП Сергей Станишев. Той припомни, че по закон службата е пряко подчинена на министъра на вътрешните работи, а между него и изпълнението на задачите няма никакви посредници. Станишев призовава прокуратурата да извърви докрай пътя на разследването. Соцлидерът коментира, че Цветанов и ГЕРБ са нанесли много тежък удар върху авторитета на България. Според него, ако в момента България кандидатстваше за присъединяване в ЕС, тя не би изпълнила условията за прием.
Соцлидерът изтъкна, че проверката на прокуратурата не обхваща физическото проследяване на лица, не е ясно и как ДАНС ползва техниката за подслушване, с която разполага. Станишев предположи, че и в други служби за сигурност тече унищожаване на доказателства за подслушване, а разкритията на прокуратурата са само "горната част на айсберга". Той отказа да посочи кога точно е бил подслушван, но заяви, че един от случаите е бил в периода около избора му за президент на ПЕС. Да му мислят премиерите и председателят на ЕП, които разговарят с мен по телефона, пошегува се той. Соцлидерът подчерта, че това е една от причините да твърди, че скандалът прехвърля границите на България.
"Това, че Борисов и партия ГЕРБ изцяло застават зад Цветанов, говори, че те са едно цяло, неразривна е връзката между тях. Съществува въпросът дали тези подслушвания не са правени по указания на Бойко Борисов. Той заяви, че ще слуша всички", анализира Станишев. Според него с подкрепата си за Цветанов бившият премиер е закачил на врата си воденичен камък, който ще го тегли към дъното. "Борисов гарантираше така и за Дянков. Кой е Дянков сега - никой. Същото се случи и с Мирослав Найденов. Гаранциите на Борисов нямат никаква тежест, мнението му е несигурно и променливо", обобщи Станишев. Той предположи, че Цветанов не напуска листите на ГЕРБ, за да си гарантира имунитет като народен избраник. Според соцлидера Борисов не може да си позволи да се откаже от бившия вицепремиер, защото "двамата знаят твърде много един за друг", а Цветанов е основният му инструмент за контролиран вот и сплашване на хора. Станишев определи реакцията на Цветанов като истерична и малодушна, визирайки начина, по който бившият министър прехвърли вината на подчинените си.
Мая Манолова подчерта, че оставането на Цветанов като шеф на предизборния щаб на ГЕРБ и като водач на листи е изключително сериозна заплаха за честността на предстоящите избори. Според нея най-големият проблем е страхът на хората, всяван от ГЕРБ чрез МВР. 115 000 телефона са локализирани, това означава, че са слушани не само лицата на опозицията, висши магистрати, журналисти и др., а че са слушани и редови граждани с една цел - да бъдат изнудвани, рекетирани чрез средствата на незаконното подслушване, алармира Манолова. Според нея МВР е станало средище за извършване на престъпления.
Предложения
Социалистите предлагат да бъде възстановено Бюрото за контрол върху употребата на СРС, което бе въведено от предишното правителство, но бе унищожено от ГЕРБ. Друга идея е свързана с разширяване на парламентарния контрол, който да бъде подкрепен и от съвет, включващ в себе си представители на неправителствени организации. Така отчетът по дейността ще е по-прозрачен и качествен, коментира бившият вътрешен министър Михаил Миков.