22 Февруари 2026неделя09:27 ч.

Това е язовир "Пазар дере", за който са дадени 2,35 млн. лв.

Сметната палата даде "Монтажи" на прокуратурата

Фирмата е получавала милиони по схемата "Автомагистрали"

/ брой: 63

автор:Дума

visibility 333

Сметната палата официално съобщи, че е открила данни за престъпление и е изпратила на прокуратурата свой одитен доклад след проверка за сключените договори между 2017 и 2020 г. по Закона за обществените поръчки от държавната компания "Монтажи" ЕАД. Заедно с доклада са изпратени одитните доказателства към него, съобщиха от Сметната палата. Докладът е изпратен и на Държавната агенция "Национална сигурност" (ДАНС) и е уведомена Националната следствена служба. От Сметната палата посочват, че заради образувано досъдебно производство данни от одитния доклад не може да се огласяват до приключването на наказателно производство. Затова докладът ще бъде публикуван на интернет страницата на институцията веднага след приключването на наказателното производство.
Още в края на 2020 г. БСП поиска Сметната палата да провери дейността на държавната компания "Монтажи", която през 2018 г. получи чек от 500 млн. лв. от правителството на ГЕРБ за "спешен" ремонт на 418 язовира.
Искането на БСП бе да се направи проверка на "Монтажи" ЕАД за периода от 1 януари 2017 г. до 31 декември 2020 г. През юли 2018 г. Държавната консолидационна компания (ДКК) получи от правителството на ГЕРБ 500 млн. лв. за ремонта на над 400 потенциално опасни язовира. След това, чрез вътрешно възлагане, ДКК даде ремонтните дейности на държавната компания "Монтажи" ЕАД. Двете дружества са под шапката на едно и също министерство - на икономиката, и Законът за обществените поръчки им даваше това право чрез т.нар. инхаус възлагане. Този модел беше генерална репетиция за въвеждането на схемата "Автомагистрали" за строителството на магистрала "Хемус". Дейността на "Монтажи" бе обвита в пълна мъгла, въпреки че имаше съдебно решение да бъде предоставена информация по случая.
Одитът на "Монтажи" беше възложен на Сметната палата от 44-то Народно събрание. През миналата година Кирил Петков като служебен министър на икономиката разкри, че през 2018 г. ДКК е сключила с "Монтажи" 266 договора за ремонт на язовири на обща стойност 632 млн. лв., които са били изплатени авансово. Държавното дружество обаче нямало капацитет да направи тези ремонти и без конкурс ги превъзлага на частни компании. По данни на Министерството на икономиката една от фирмите е получила авансово общо 64 млн. лв. за 124 договора, друга - 26 млн. лв за 52 договора, а трета - 6 млн. лв. за 12 договора. Миналото лято Кирил Петков публикува видео, според което тогава има само 10 готови и разплатени язовира, 18 предадени ремонта и 51 прекратени договори за ремонт, заради допълнително обследване. Министърът направи и проверка на едни от ремонтираните язовири - "Пазар дере" до Ловеч, за който са дадени 2,35 млн. лв. Инж. Владимир Барзов от междуведомствената група, извършила проверката, коментира тогава, че на база отчетната документация на ремонта, цените на материалите и отделните дейности, могат да бъдат определени като бутикови.

АЕЦ "Козлодуй" пропуснала ползи за 18 млн. лв. заради Шести блок

автор:Дума

visibility 3200

/ брой: 35

Основни храни поскъпнаха двойно

автор:Дума

visibility 4631

/ брой: 35

БНБ очаква устойчив икономически растеж

автор:Дума

visibility 3897

/ брой: 35

ЕК представи стратегия за Източна Европа

автор:Дума

visibility 4256

/ брой: 35

Владимир Путин: Санкциите на САЩ срещу Куба са неприемливи

автор:Дума

visibility 2817

/ брой: 35

Вашингтон е готов да удари Иран още в събота

автор:Дума

visibility 4695

/ брой: 35

Умнокрасивият чекист

автор:Александър Симов

visibility 4509

/ брой: 35

За служебните министри

автор:Чавдар Найденов

visibility 4434

/ брой: 35

Ние губим, те печелят

visibility 4941

/ брой: 35

Пазарна икономика - оправи държавата!

visibility 3549

/ брой: 35

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ