19 Юли 2025събота08:41 ч.

Словения остана без правителство

Политическата криза в страната набира скорост, очакват се предсрочни избори

/ брой: 217

автор:Дума

visibility 149

Политическата криза в Словения набира скорост, след като лявоцентристкото правителство на Борут Пахор бе свалено с вот на недоверие от парламента. Това открива пътя към първите предсрочни избори в Словения, откакто обяви независимост през 1991 г. Премиерът Борут Пахор получи само 36 гласа "за", а 51 депутати гласуваха против правителството в 90-членния парламент. Правителството загуби парламентарното си мнозинство през май и не успя да приложи икономическите реформи, за да стимулира икономиката след силното й свиване по време на световната финансова криза.
Заради събитията президентът Данило Тюрк спешно напусна сесията на Общото събрание на ООН в Ню Йорк, за да се върне в страната и да започне консултации за формирането на нов кабинет. В комюнике, разпространено от президентството, Тюрк заяви, че вотът на недоверие срещу кабинета на социалдемократическия премиер Борут Пахор сериозно е изострил политическата криза в страната.
Държавният глава призова всички политически партии да се ангажират смело и възможно най-бързо в търсенето на решения в интерес на гражданите. Той разполага със седем дни, за да предложи на парламента нов министър-председател. Ако депутатите не утвърдят правителство през следващите 30 дни, Тюрк може да свика предсрочни парламентарни избори, които ще се състоят в края на годината или в началото на следващата съгласно конституцията. В случай, че се стигне до предсрочни избори, което изглежда повече от вероятно, бившият ръководител на консервативното правителство Янез Янша ще бъде фаворит за поста.
Медиите в страната коментират, че макар свалянето на правителството на Борут Пахор да е било неизбежно, не е ясно какво ще донесе на страната новото правителство, което най-вероятно ще бъде водено от опозиционната консервативна Словенска демократическа партия. Според в. "Дневник" Словенската демократическа партия ще въведе свободен пазар, т.е. ще има повече работа за по-малко пари, по-малко права за работниците и намалени социални помощи, по-ниски данъци за богатите и борба със синдикатите.
След серия неуспешни референдуми правителството на Пахор доживя своя неизбежен край. Отвън то претърпя жестоките удари на финансовата и икиономическата криза, а отвътре бе разкъсвано от конфликтите между коалиционните партньори.

С 14% повече са банкрутите на фирми у нас

автор:Дума

visibility 692

/ брой: 131

Чуждите инвестиции нарастват с 47 на сто

автор:Дума

visibility 654

/ брой: 131

Сред първите в ЕС сме по поскъпване на имотите

автор:Дума

visibility 700

/ брой: 131

Испания има полза от мигрантите

автор:Дума

visibility 642

/ брой: 131

Украйна ще мобилизира и мъже над 60 години

автор:Дума

visibility 679

/ брой: 131

Четири държави отказаха да купуват оръжие от САЩ

автор:Дума

visibility 630

/ брой: 131

Накратко

автор:Дума

visibility 583

/ брой: 131

Касапинът на протест

автор:Александър Симов

visibility 677

/ брой: 131

Трагедията мигранти

автор:Таня Глухчева

visibility 653

/ брой: 131

Силата на корените ни вдъхновява

автор:Ина Михайлова

visibility 759

/ брой: 131

За какво ЕС ще изхарчи 2 трилиона евро... Евентуално

автор:Дума

visibility 642

/ брой: 131

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ