19 Юли 2025събота06:43 ч.

След тях потоп

/ брой: 202

автор:Евгени Гаврилов

visibility 2075

"След нас и потоп" - явно това е приципът, върху който управляващите са скалъпвали проектобюджета за следващата година. От информацията на Министерството на финансите става ясно, че ГЕРБ ще завещаят за две години общ бюджетен дефицит от над 10 млрд. лв. С проекта на основния финансов закон за догодина Неговото правителство предлага втора актуализация на тазгодишния финансов план на държавата. Той веднъж вече бе актуализиран през април, като тогава бе заложен дефицит от 3,5 млрд. лв. Сега недостигът в хазната се увеличава на 5,2 млрд. лв. (4,4% от БВП).

Бюджет 2021, който на практика ще се изпълнява от ново правителство, също е разчетен при огромен дефицит - 4,9 млрд. лв. (3,9% от БВП). И това - на фона на амбициозен план за приходите, които е заложено да бъдат с над 2 млрд. лв. повече от тазгодишните, при положение че още не е ясна дълбочината на кризата. Дано тези милиарди напълнят хазната, но проблемът е, че 99,99 на сто те ще потънат в нереформирани сектори, без да доведат до някакъв ефект.

Както твърди бившият вицепремиер Николай Василев, пред следващото правителство ще има три варианта - все лоши. Първият е да продължи с дефицитите, които се заформят в момента, което означава, че България ще се пързаля по пързалката, по която се спускат други южни държави. Някои наричат тази пързалка дългова спирала. Втори вариант: да ореже много щедрите разходи, които се правят сега от прозореца на джипката. Третият: да вдигне данъците, за да запуши тази дупка.

През лятото с намаляването на ДДС само на определени стоки и услуги започна разбиването на данъчната ни система. Няма гаранция, че тя няма да бъде доразбита, ако при тези дефицити следващите управляващи не тръгнат да увеличават данъците. Към тези варианти може да се добави още един - заради големия бюджетен дефицит еврото ще се отдалечи в необозримо бъдеще. Вероятно Той знае, че един от основните критерии да ни пуснат до него е условието бюджетният дефицит да не надхвърля 3 процента. Сбогом, финансова стабилност.

С 14% повече са банкрутите на фирми у нас

автор:Дума

visibility 692

/ брой: 131

Чуждите инвестиции нарастват с 47 на сто

автор:Дума

visibility 654

/ брой: 131

Сред първите в ЕС сме по поскъпване на имотите

автор:Дума

visibility 700

/ брой: 131

Испания има полза от мигрантите

автор:Дума

visibility 642

/ брой: 131

Украйна ще мобилизира и мъже над 60 години

автор:Дума

visibility 679

/ брой: 131

Четири държави отказаха да купуват оръжие от САЩ

автор:Дума

visibility 630

/ брой: 131

Накратко

автор:Дума

visibility 583

/ брой: 131

Касапинът на протест

автор:Александър Симов

visibility 677

/ брой: 131

Трагедията мигранти

автор:Таня Глухчева

visibility 653

/ брой: 131

Силата на корените ни вдъхновява

автор:Ина Михайлова

visibility 759

/ брой: 131

За какво ЕС ще изхарчи 2 трилиона евро... Евентуално

автор:Дума

visibility 642

/ брой: 131

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ