26 Април 2024петък03:45 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Снимка БГНЕС

След 1 април носенето на маски става препоръчително

95% от починалите от КОВИД-19 не са били ваксинирани

/ брой: 63

автор:Аида Паникян

visibility 130

Аида Паникян



От 1 април, когато България вече няма да бъде в извънредна епидемична обстановка, носенето на предпазни маски в затворени обществени места, лечебни заведения, градския транспорт става силно препоръчително, а не задължително. Това стана ясно по време на пресконференция в МЗ. Същото важи и за други немедицински противоепидемични мерки, сред които е отстоянието от 1,5 м, дезинфекцията, периодичното проветряване. От петък отпада ограниченият брой хора в затворени обществени места, както и забраната за присъственото обучение във висши учебни заведения, забраната за свиждания в болници. Като цяло стана ясно, че отговорността за предпазване от заразяване с КОВИД-19 остава в ръцете на всеки човек. От "силно препоръчително" за разлика от "задължително" не следват административно-наказателни действия, поясни главният държавен здравен инспектор доц. Ангел Кунчев. Данните на МЗ сочат, че от починалите от КОВИД-19 до момента 36 498 не са били ваксинирани 34 508 души (около 95%), а 1900 са получили само една доза.
От 1 април спират работа КОВИД-зоните, но КОВИД-отделенията в болниците се запазват. Трябва да се научим да лекуваме КОВИД-19 без извънредна епидемична обстановка, коментира здравният министър Асена Сербезова. Болниците разполагат с ремдесивир и моноклонални антитела за лечение на пациенти с КОВИД-19, увериха здравните власти. Страната ни води преговори и за внос на медикамент на "Пфайзер" за лечение на КОВИД, поясни зам.-здравният министър доц. Любомир Бакаливанов.
Граничният контрол в частта за изискване за сертификат за ваксинация и преболедуване остава, независимо че достъп до страната ни ще имат всички пристигащи от всяка държава по света.
Въпреки отпадането на извънредната епидемична обстановка ще продължава да се плаща по 10 лв. на медици за поставяне на ваксина. Ще продължи и плащането на медици за работа при неблагоприятни условия - по 600 лв. за лекари и за магистър-фармацевти, 360 за медицински сестри и помощник-фармацевтите, по 120 лв. за санитари. Остават и по 1000 лв. за работа на първа линия. Ще продължи и действието на решенията на ТЕЛК и НЕЛК, чиито срок на инвалидност е изтекъл по време на извънредната епидемична обстановка.
Промени в Закона за здравето ще дадат възможност за въвеждане на ситуационни и регионални мерки при необходимост, ако се повиши заболеваемостта от КОВИД, както в момента това се прави за здруги заразни болести, сред които и грип.
ДУМА припомня, че в проекта за изменение на Закона за здравето е записано, че финансирането на мерките срещу КОВИД-19 ще продължи 3 месеца след отмяната на извънредната епидемична обстановка.
Обмислят се и сериозни възможности за промяна на финансирането на системата и те ще бъдат представени при актуализацията на бюджета, коментира по-рано зам.-председателят на парламентарната комисия проф. Георги Михайлов. Той поясни, че се работи за промяна в съотношението болнична/доболнична помощ. Няма да се закриват болници, а ще се търси начин за преструктурирането им с оглед максималната им ефективност, стана ясно от думите на проф. Михайлов.

Обществените поръчки над 5 млн. лв. под специален надзор

автор:Дума

visibility 306

/ брой: 79

Забраняват рекламата на хазарт в медиите

автор:Дума

visibility 333

/ брой: 79

Безплатни винетки за електромобилите на инвалидите

автор:Дума

visibility 384

/ брой: 79

Жилищните кредити с нови рекорди

автор:Дума

visibility 316

/ брой: 79

Северна Македония гласува за президент

автор:Дума

visibility 299

/ брой: 79

ЕП прие закон за защита на жените

автор:Дума

visibility 347

/ брой: 79

Хиляди деца в Румъния оставени на бабите

автор:Дума

visibility 346

/ брой: 79

Накратко

автор:Дума

visibility 255

/ брой: 79

Политически кукувици

автор:Александър Симов

visibility 393

/ брой: 79

Договорът с „Боташ“ е национално предателство

visibility 324

/ брой: 79

Как Йончева забрави "Ало, Банов"

автор:Дума

visibility 339

/ брой: 79

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ