26 Април 2024петък09:11 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Шейсет на четирсет

/ брой: 247

автор:Аида Паникян

visibility 652

Освен "пандемия" и "КОВИД-19", навярно един от най-често изричаните от българите изрази през 2020 г. бе "шейсет на четирсет". Израз на надеждата, но и на разочарованието. Дори в края на годината зад този израз често стоят всички мерки, предприети от правителството за смекчаване на пандемичния удар върху бизнеса и заетите в него. А колко "мек" може да бъде един удар? Питайте ударения.

Уж всичко се прави по правилата, цивилизовано, демократично - консултация между социалните партньори и правителствено решение, уж всичко е навреме, но... Но някак нищо не стига до хората, а ползата от мерките се губи някъде по пътя. Както е по нашенски със загубите на вода и на топло - хем пиеш все по-мръсна вода, хем топлото ти намалява, хем плащаш повече и повече, и повече. 

Защо социалните партньори "се разбират", а доходите на хората намаляват? За какво "се разбират", щом тези, които се очаква да имат  полза от "разбирателството", я нямат? Защото официално една четвърт от българите вече много трудно си плащат тока, водата, топлото и дори храната, всеки пети не може да си плаща заемите. Неофициално са много повече, но статистиката мълчи за тях. Мълчат синдикати, мълчат работодателите, яко си трае и правителството. Защо в тази държава, когато нещо по право ти се полага и законно си го искаш, то е оградено с толкова много бюрокрация и спънки, че е по-лесно да се откажеш?

"Перфектните" мерки заедно с раздадените милиони са единствено за да се хвали властта, но със сигурност не осигуряват и елементарното оцеляване на половината български домакинства. Домакинства, които са в Евросъюза. Но само на ужким. Защото истинският им живот зависи от едно или друго решение на поредното тристранно заседание, зависи кой ще надделее и в крайна сметка - какво ще й хрумне на властта. Защо ни е такава тристранка?

Обществените поръчки над 5 млн. лв. под специален надзор

автор:Дума

visibility 306

/ брой: 79

Забраняват рекламата на хазарт в медиите

автор:Дума

visibility 333

/ брой: 79

Безплатни винетки за електромобилите на инвалидите

автор:Дума

visibility 384

/ брой: 79

Жилищните кредити с нови рекорди

автор:Дума

visibility 316

/ брой: 79

Северна Македония гласува за президент

автор:Дума

visibility 299

/ брой: 79

ЕП прие закон за защита на жените

автор:Дума

visibility 347

/ брой: 79

Хиляди деца в Румъния оставени на бабите

автор:Дума

visibility 346

/ брой: 79

Накратко

автор:Дума

visibility 255

/ брой: 79

Политически кукувици

автор:Александър Симов

visibility 393

/ брой: 79

Договорът с „Боташ“ е национално предателство

visibility 324

/ брой: 79

Как Йончева забрави "Ало, Банов"

автор:Дума

visibility 339

/ брой: 79

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ