Сбогом, милиция!
Руската Дума прие пакет от законопроекти за полицията
/ брой: 35
Тамара Шкел
От първи март опазването на реда в Русия вместо милицията ще осъществява полиция. Държавната Дума окончателно прие пакет президентски законопроекти за реформа в правоохранителните органи.
Няма да има просто преименуване. От чуждестранния опит руската полиция ще вземе и някои норматими, които, според думите на ръководителя на комитета по държавна сигурност Владимир Василиев, "обръщат работата на полицията така, че тя да вижда като своя основна задача защитата на правата на конкретен човек и обществото като цяло". Например правото на обаждане. Между другото, на второто четене на законпроекта "За полицията" депутатите уточниха, че при задържане на всеки гражданин се гарантира не просто едно телефонно обаждане в рамките на три часа, без значение дали ще успее да се свърже или не, а разговор. Такава възможност обаче няма да имат онези, които избягат от ареста или от психиатрично лечебно заведение, които се опитват да избегнат наказание или да изпълняват възложените от съда принудителни медицински мерки, или пък се издирват.
Сега и нашият полицай ще е задължен да съобщава на гражданина причината за задържането и да обяснява възникващите в тази връзка негови права и задължения. А преди да влезе в жилищно помещение, той ще е длъжен да уведоми намиращите се там хора какви са основанията му да влиза там. Полицаят няма да може да прави това "за установяване на обстоятелствата на извършване на престъпление". Той обаче ще има правото да влезе, за да проучи обстоятелствата при нещастен случай. В приетия закон е предвидено и извънредно положение, когато полицаят е дължен, без да се бави, да влезе в помещението, защото забавянето "създава непосредствена опасност за живота и здравето на хора и сътрудници на полицията и може да доведе до други тежки последици". Във всеки случай обаче сътрудникът на полицията е длъжен да уведоми писмено прокурор за проникването си на територия на частна собственост в рамките на 24 часа.
На полицаите забраниха да използват специални средства, в това число палки, срещу участници дори в несанкционирани мирни демонстрации. Полицията обаче ще може да използва този арсенал, когато възникне необходимост да се спрат масови безредици и други противоправни действия, нарушаващи движението на транспорта, работата на комуникациите, дейността на организации. Членът на "Единна Русия" Андрей Макаров предложи по време на второто четене на документа да се направи уточнение, че полицията няма право да използва специални средства по отношение на жени изобщо, а не само срещу онези, които имат "видими признаци за бременност". "По принцип жени не бива да се бият", каза Макаров, като предизвика аплодисменти в залата. "Тези, които ръкопляскат, за секунда да се замислят, че съвсем наскоро такива жени взривиха няколко самолета", каза от своя страна Владимир Колесников, като обясни позицията на профилния комитет, който се обяви против такова уточнение.
Отношението на хората към дейността на полицията ще бъде подложено на мониторинг, чиито резултати ще бъдат публикувани. "Участъковите ще се отчитат периодично - веднъж месечно, а ръководителите на териториалните органи в субектите на Руската федерация ще се отчитат толкова, колкото поиска законодателното събрание", обеща присъстващият на заседанието на палатата зам.-министър на вътрешните работи Сергей Булавин.