20 Април 2024събота12:36 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Парите за барел

Русия ще помогне на петрола да поскъпне до 100 долара?

/ брой: 69

автор:Дума

visibility 1761

Александра Воздвиженска

Цените на петрола още не са се стабилизирали и през март-април могат да паднат под 40 долара за барел, казват американските стратези. А руските експерти не изключват, че към края на годината, обратно, може да стане рязко поскъпване до сто долара благодарение на съкращаването на броя на кладенците по света.
Русия в този случай няма да е изключение. В резултат към края на годината ще добием с 25 милиона тона по-малко "черно злато". Мненията на експертите са различни: едни смятат, че по този начин Русия ще подкрепи петролния пазар и ще помогне на цените да дръпнат нагоре, а другите - че намаляването на добива ще е незначително и решаваща роля за това ще е търсенето на замяна на американското оборудване, каквото ползват руските фирми.
Песимистична прогноза дават анализаторите от "Bank of America Merrill Lynch", които отбулязват, че излишъкът от суровина на пазара през първата половина на тази година ще е приблизително от 500 хиляди тона на денонощие. Руските производители обаче не губят оптимизъм.
Основният фактор, който задържа ръста на цените на петрола, си остава не просто излишъкът на суровина на пазара, но и обемите на преработката й в заводите, където този показател достига дългогодишни максимуми, отбелязват американските финансисти. Те предричат, че през 2015 г. пазарът още много пъти ще се стряска от подскоци на цената на барела, но след това петролът ще се възстанови. А руските компании оглеждат нови находища, но нямат намерения да да започват добив на скъпите шисти. По-изгодно е да се обърнат към залежите на трудно добивания петрол. През 2014 година Министерството на енергетиката прогнозира, че доходите на бюджета от тяхната разработка ще достигнат близо два трилиона рубли до 2032 година.
В потока на тенденцията за намаляване на броя на сондажните кладенци ще е не само Южна Америка, където са спрени малко по-малко от една трета от кладенците, но и Руската федерация. През втората половин година на нашите находища ще работят по-малко бригади и добивът ще спадне, прогнозира "ЛУКОЙЛ". Това и ще бъде един от факторите, който ще подтикне цените нагоре. В Съюза на нефтогазоиндустриалците на Руската федерация обаче се отнасят скептично към прогнозата, като допускат намаляване само с 5 милиона тона.
Производителите, които не смятат да се предават пред предизвикателствата на пазара, са американците и саудитците. Наскоро водещата страна по добив на петрол в Персийския залив за пореден път подчерта, че няма да намали изкуствено добива, докато петролът се търси на пазара. А САЩ продължават информационната кампания за намаляване на котировките, което обяснява негативната прогноза на "Bank of America", казва водещият експерт на Съюза на нефтогазоиндустриалците на Русия Рустам Танкаев. Кръгът на тези, които се опитват да помогнат на котировките да тръгнат нагоре, е Русия, Иран и Венецуела.
Танкаев припомня, че основният проблем пред Русия днес е липсата на услуги за поддържане на американското оборудване. Става въпрос за методиката на хидравличното разбиване - проблемът се появи след въвеждането на санкциите на САЩ срещу Руската федерация. Руските учени създадоха тази техника през 1960-те години, но след 1990-те зад океана я промениха, затова зависимостта от американските доставки в Русия остава. Такова оборудване се използва при добива на приблизително една четвърт от петрола от всички руски находища. Танкаев е убеден, че без обслужването на "живота" на подобни кладенци производството няма да спре, тъй като докато в света има търсене на оборудването и компаниите са готови да плащат за него, петролните фирми намират нови пътища за доставка на резервни части и обслужване.
 

БСП огласява днес доклада за договора с ,,Боташ"

автор:Дума

visibility 347

/ брой: 75

Еврото пак се отлага

автор:Дума

visibility 468

/ брой: 75

Руските активи - в полза на Украйна

автор:Дума

visibility 423

/ брой: 75

Полицията разтури лагер на 450 мигранти в Париж

автор:Дума

visibility 347

/ брой: 75

САЩ връщат петролните санкции за Венецуела

автор:Дума

visibility 328

/ брой: 75

Накратко

автор:Дума

visibility 266

/ брой: 75

Признат провал

автор:Евгени Гаврилов

visibility 348

/ брой: 75

Отново за енергийно бедните

visibility 321

/ брой: 75

Липса на отговорност

автор:Александър Урумов

visibility 325

/ брой: 75

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ