18 Юли 2025петък12:13 ч.

САЩ и Китай на противоположни позиции за ресурсите на МВФ

/ брой: 218

автор:Дума

visibility 139

Вашингтон и Пекин имат диаметрално противоположни становища за размера на ресурсите на Международния валутен фонд. Вашингтон намира, че са достатъчни, а Пекин се тревожи, че те може да се окажат прекалено слаби пред лицето на кризата в еврозоната.


С разрастване на кризата на европейския публичен дълг заявките за финансиране от МВФ неимоверно нараснаха, заяви управителят на Китайската централна банка Чжоу Сяочуан в реч пред асамблеята на държавите членки. Неговите налични финансови ресурси може да не са достатъчни, за да се отговори на потенциалните нужди на страните, ударени от кризата, добави той.


САЩ са на противоположното мнение. МВФ разполага с подходящите ресурси, заяви пожелала анонимност представителка на американското министерство на финансите. Тя припомни одобреното през ноември 2010 г. споразумение да се удвоят постоянните вноски на държавите членки - техните дялове. Но преди то да влезе в сила, е необходимо достатъчен брой национални парламенти да го ратифицират. Досега това са направили към четиридесет от 113-те необходими.


Темата за ресурсите на МВФ е доста деликатна в САЩ, които имат най-голям дял от средствата във фонда. Републиканците, разполагащи с мнозинство в Камарата на представителите, редовно показват скептицизма и дори враждебността си към международните институции като МВФ.


Днес фондът разполага с 630 милиарда долара за подпомагане на страните със средни и високи доходи. Като се приспаднат средствата, вече обещани на Гърция и на други държави и задължителните резерви, той може да отпусне през следващите 12 месеца до 383 милиарда долара.


Според генералната директорка на МВФ Кристин Лагард това може да е недостатъчно. Надеждността и следователно ефикасността на фонда почива на способността му да се справя с най-лошите сценарии. Възможностите ни за отпускане на заеми от близо 400 милиарда долара днес изглеждат напълно достатъчни, но тази цифра бледнее на фона на потенциалните нужди на най-уязвимите държави и на жертвите на кризата. Има смисъл в близко бъдеще да се обсъдят тези потребности, изтъкна Лагард в свое изявление.

С 14% повече са банкрутите на фирми у нас

автор:Дума

visibility 2

/ брой: 131

Чуждите инвестиции нарастват с 47 на сто

автор:Дума

visibility 2

/ брой: 131

Сред първите в ЕС сме по поскъпване на имотите

автор:Дума

visibility 2

/ брой: 131

Испания има полза от мигрантите

автор:Дума

visibility 4

/ брой: 131

Украйна ще мобилизира и мъже над 60 години

автор:Дума

visibility 3

/ брой: 131

Четири държави отказаха да купуват оръжие от САЩ

автор:Дума

visibility 2

/ брой: 131

Накратко

автор:Дума

visibility 2

/ брой: 131

Касапинът на протест

автор:Александър Симов

visibility 2

/ брой: 131

Трагедията мигранти

автор:Таня Глухчева

visibility 3

/ брой: 131

Силата на корените ни вдъхновява

автор:Ина Михайлова

visibility 19

/ брой: 131

За какво ЕС ще изхарчи 2 трилиона евро... Евентуално

автор:Дума

visibility 4

/ брой: 131

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ