13 Юни 2025петък08:06 ч.

Съпротива

/ брой: 82

автор:Александър Симов

visibility 1265

Александър Симов


Само преди няколко дни се навършиха 64 години от смъртта на един от най-експлозивните и емоционални поети в българската литература - Пеньо Пенев. Поетът с ватенката, поетът на труда. И то на онзи труд, който ти носи радост, защото е кауза. Защото виждаш как под пръстите на вдъхновените хора се ражда една нова и различна държава. И целият този подем даваше правото на Пеньо Пенев да се обърне към света и да подвикне, че нито една банка в Ню Йорк, Лондон или Париж няма цената на българските трудови хора...

Днес четем тези думи с такава носталгия, че чак сърцето, което винаги бие отляво, се свива протестно. Днес хората на труда в България са смазани от безсмислие, мизерия и пълна липса на перспектива. 

Как да мечтаеш за различна държава, когато си в усмирителната риза на безумните цени, скачащите сметки, вечното безпаричие и унизителен доход? 

Как да мечтаеш, когато по телевизията шестват икономически терористи, които нагло твърдят, че вдигането на заплати ще фалира държавата?

И времето пак се огъна. Навремето хората празнуваха 1 май, а днес - това е дата за протест. 1 май е ден на съпротивата. На съпротивата срещу дивашкия капитализъм, който смазва работещите и ги дави в мизерия. 

Но и в най-големия мрак червените поети на България знаеха, че идеалите на 1 май рано или късно ще възтържествуват. И точно това знание ни събира днес. 

1 май е кауза. А каузите са нашето безсмъртие.

 

Австрия потресена от трагедията в Грац

автор:Дума

visibility 661

/ брой: 105

Електропроводите палят пожарите в Гърция

автор:Дума

visibility 696

/ брой: 105

Горещините стават норма за планетата ни

автор:Дума

visibility 652

/ брой: 105

Накратко

автор:Дума

visibility 560

/ брой: 105

Издънката

автор:Александър Симов

visibility 623

/ брой: 105

Не на продажбата на БДЖ!

автор:Чавдар Найденов

visibility 623

/ брой: 105

Време за приобщаване

visibility 630

/ брой: 105

Медиите клеветят Диляна Гайтанджиева

автор:Дума

visibility 658

/ брой: 105

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ