Само 9 джипита са под 30 г.
За 2016 г. от сдружението на общопрактикуващите лекари настояват за увеличение на бюджета с до 30 млн. лв.
/ брой: 215
В момента от 4495 общопрактикуващи лекари в страната 67% са над 50 г., а 33% са под тази възраст. През 2025 г.само 2% от джипитата ще са под 50 г. За това алармираха от Националното сдружение на общопрактикуващите лекари (НСОПЛБ). ДУМА разкри, че в момента общопрактикуващите лекари на възраст между 25 и 30 г. са общо 9 в страната. Само за година личните лекари намалели с 38 души. Около 65 общопрактикуващи лекари в страната могат да приемат и обучават специализанти, но за това трябва да им плащат месечно възнаграждение от 1000 лв. в продължение на 36 месеца. Те нямат възможност да отделят тези средства, коментира председателят на НСОПЛБ доц. д-р Любомир Киров. Той предлага парите да плаща държавата чрез субсидия. През юли сдружението е пратило писмо по този въпрос на здравния министър Петър Москов, но отговор още няма.
Нито една от реформите в здравеопазването не е насочена към подобряване на първичната извънболнична медицинска помощ, категорични са от сдружението. Личните лекари искат да им бъде дадена възможност да практикуват и по другите си специалности (извън обща медицина) и извън лечебните заведения за първична медицинска помощ.
От сдружението настояват да бъде разширен обхватът на диспансерно наблюдаваните от общопрактикуващ лекар заболявания и да се включат и някои ревматологични и други заболявания. Джипитата искат да имат онлайн достъп до всякаква информация за своите пациенти в масива на НЗОК.
Медиците искат да се въведе общ пакет изследвания за групи диспансерно наблюдавани заболявания и разширен според спецификата на всяко от тях. Освен това настояват да могат да назначават и изписват всички лекарства, които касата реимбурсира, без тези, които са по протокол. Предлагат касата да им плаща за преглед по определен механизъм за наблюдение на диспансеризирани пациенти: ако е с едно хронично заболяване, коефициентът да е 1, ако е с две - 1.2, а ако е с повече от 2 - 1.4.
Лекарите настояват да бъдат увеличени парите за първичната извънболнична помощ. В бюджета за 2015 г. те са 178 млн. лв. и представляват 6,6% от общия бюджет на касата. Любопитното е, че за 2016 г. са предвидени 4 млн. лв. повече, но в същото време делът им намалява на 6,5%. Затова от сдружението настояват увеличението на парите за догодина да е с 1%, т.е. с 27-30 млн. лв., за да бъдат изпълнени препоръките към първичната извънболнична помощ. Припомняме, че Световната банка има препоръка, която е отразена в приетата от правителството здравна стратегия. Според нея до 2020 г. средствата в първичната помощ трябва да са 12% от средствата за здравеопазване.