19 Юли 2025събота02:40 ч.

Само 550 незрящи работят официално в България

Действащите кучета-водачи са едва 40, обявиха от Съюза на слепите

/ брой: 235

автор:Павлета Давидова

visibility 2172

В България в момента работят само 550 от 16 836 незрящи, регистрирани от Съюза на слепите, който тази година чества 90 г. от създаването си. Повечето от заетите не са част от специализирани предприятия за хора с физически затруднения, алармираха вчера от съюза. Незрящите поискаха условия за по-добра трудова реализация и достъп до социални услуги. Те се оплакаха, че през последните 20 г. държавата се е отдръпнала от специализираните предприятия, давали някога възможност за работа на всеки, желаещ да се чувства полезен и самостоятелен човек с физически затруднения. От някогашните предприятия днес функционират едва 5, изтъкнаха от съюза.
"15 октомври е световният ден на белия бастун. Това не е празник, а дата, на която се отбелязва независимостта на незрящите", категоричен бе председателят на Съюза на слепите в България Васил Долапчиев. Той припомни, че именно бастунчето позволява на хората с увредено зрение да се предвижват по улиците и да придобият представа за пречките, които могат да изскочат по трасето им. Председателят на федерация "Спорт за хора с физически увреждания" Иван Янев със съжаление отбеляза, че незрящите у нас скоро няма да могат да си позволят да оставят белите бастуни в домовете си. "Ако в останалите страни могат да го направят, защото знаят, че на тротоара няма да изскочи паркирана кола или пък зейнала дупка, това у нас няма как да стане. Дори и с куче водач, без бастун един незрящ не може да разбере какво е препятствието. Освен ако не започне да опипва, което понякога е опасно", обясни той.
Долапчиев отправи призив към управляващите да разширят списъка на помощните материали, отпускани от държавата на хората с проблеми. Той обясни, че вече има изключителни технологии, улесняващи бита на незрящите, и даде пример с различни софтуеърни приложения, системи за ориентация и помагала за слепи. България е на светлинни години от други страни в Европа спрямо помощта, която оказва на хората с увреждания, категоричен бе той. По думите му, българските незрящи трудно могат да извадят достатъчно пари, за да си позволят нововъведенията. Долапчиев добави, че всички в България имат затруднения, но изтъкна, че по данни на съюза слепите у нас взимат между 136 лв. и 250 лв. "Оказва се, че в момента трябва да се борим не за да вдигнат добавката от социалната пенсия, която ни се полага по закон, а да я задържим на 25%, защото има опасност да ни лишат и от нея", оплака се той.
В България кучетата-водачи в момента са едва 40. Във Великобритания са 5000. Може да се каже, че и броят на "работещите" животни може да е икономически показател, заяви Иван Янев, като добави, че подобно животно е безценно за слепите.

С 14% повече са банкрутите на фирми у нас

автор:Дума

visibility 692

/ брой: 131

Чуждите инвестиции нарастват с 47 на сто

автор:Дума

visibility 654

/ брой: 131

Сред първите в ЕС сме по поскъпване на имотите

автор:Дума

visibility 700

/ брой: 131

Испания има полза от мигрантите

автор:Дума

visibility 642

/ брой: 131

Украйна ще мобилизира и мъже над 60 години

автор:Дума

visibility 679

/ брой: 131

Четири държави отказаха да купуват оръжие от САЩ

автор:Дума

visibility 630

/ брой: 131

Накратко

автор:Дума

visibility 583

/ брой: 131

Касапинът на протест

автор:Александър Симов

visibility 677

/ брой: 131

Трагедията мигранти

автор:Таня Глухчева

visibility 653

/ брой: 131

Силата на корените ни вдъхновява

автор:Ина Михайлова

visibility 759

/ брой: 131

За какво ЕС ще изхарчи 2 трилиона евро... Евентуално

автор:Дума

visibility 642

/ брой: 131

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ