20 Февруари 2026петък11:08 ч.

Борисов призна:

С парите за здраве се плащат пенсии

/ брой: 229

автор:Дума

visibility 1082

"Щом искате, парите за здраве отиват за здраве, вдигаме пенсионната вноска с 3% и изчистваме системата". Като декларира това пред извънредното заседание на Националния съвет на Българския лекарски съюз, Бойко Борисов на практика призна, че досега правителството му е ползвало парите от здравни вноски не само за системата на здравеопазване.
Ако се дадат повече пари за здраве, увеличаваме дефицита, каза още той и обеща: "От днес нататък ще направим така, че парите за здраве ще отиват за здраве".
Борисов заедно с финансовия министър Симеон Дянков присъства на докторския форум, който трябваше да реши детайлите около лекарските протести, предвидени за 15 октомври. Думите му "с парите за здраве тихомълком се плащат пенсии, защото намалиха пенсионните вноски", предизвикаха изумлението на присъстващите, които го изтълкуваха като признание, че досега не е знаел за какво финансистите му ползват парите за здраве. Също толкова абсурдно прозвучаха и думите на Борисов "повече не желая да бъда съучастник на нещо, което съм заварил, а понасям ударите за него".
Според запознати алтернативата преди вчерашната изцепка на Борисов е била или да се увеличат с 3% вноските за пенсия, или да се намалят с 25% парите за здравеопазване. Здравната вноска остава и догодина 8%.
Пред лекарския съюз Борисов уволни "в движение" заместник финансовия министър Владислав Горанов като председател на Надзорния съвет на здравната каса. Премиерът заяви, че ще се промени управлението на НЗОК и в него ще влязат повече лекари, пациенти и синдикати. Директорът на касата обаче ще продължи да се назначава от парламента. По думите му няма как да се удовлетвори искането на лекарите бюджетът на здравната каса да се изведе от консолидирания бюджет на държавата.
Новината за Горанов докторите посрещнаха с ръкопляскания. За сметка на това премиерът ги отряза за премахването на делегираните бюджети в  болниците. Той не се съгласи и с условието на лекарите бюджетът на НЗОК да бъде отделен от консолидирания бюджет на държавата. Повече лъжи обаче няма да има, завърши с обещанията Борисов.
За пръв път догодина целият резерв на НЗОК ще бъде използван за здравеопазване, заяви след изявленията на премиера председателят на БЛС д-р Цветан Райчинов. Вместо поисканите и обещани в началото на септември 205 млн. лв. болниците ще получат до 3 януари 2011 г. 190 млн., които ще бъдат изплатени на 3 пъти. Според Райчинов това ще удовлетвори гилдията. 2.6 млрд. лв. ще е бюджетът на здравната каса догодина, а не 554 млн. лв. да отиват във фискалния резерв, каза той.
Въведената от НЗОК практика от края на м.г. за частично заплащане на извършена дейност е в разрез със Закона за здравното осигуряване и Националния рамков договор и това е абсурд, който поставя болниците в невъзможност да изпълняват своите задължения към пациентите. Това заяви депутатът от КБ Румен Петков в Плевен. Той даде пример с местната университетска болница, която за първото шестмесечие на т.г. е получила 40% от заработените средства. Депутатът добави, че положението в Медицинския университет в града е не по-малко трагично заради 20-процентното намаляване на бюджета му, а за догодина било предвидено да бъдат орязани още 500 хил. лв.
 

Основни храни поскъпнаха двойно

автор:Дума

visibility 435

/ брой: 35

БНБ очаква устойчив икономически растеж

автор:Дума

visibility 428

/ брой: 35

ЕК представи стратегия за Източна Европа

автор:Дума

visibility 426

/ брой: 35

Владимир Путин: Санкциите на САЩ срещу Куба са неприемливи

автор:Дума

visibility 459

/ брой: 35

Вашингтон е готов да удари Иран още в събота

автор:Дума

visibility 442

/ брой: 35

Доживотен затвор за експрезидента на Южна Корея

автор:Дума

visibility 427

/ брой: 35

Умнокрасивият чекист

автор:Александър Симов

visibility 445

/ брой: 35

За служебните министри

автор:Чавдар Найденов

visibility 402

/ брой: 35

Ние губим, те печелят

visibility 406

/ брой: 35

Пазарна икономика - оправи държавата!

visibility 424

/ брой: 35

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ