19 Юли 2025събота02:29 ч.

Проф. Герхард Мангот:

С инфраструктурата в България Балкански газов хъб е невъзможен

Според енергийния експерт е нужно да се възстанови доверието между руската и българската страна, а ЕК да подкрепи нов газопровод

/ брой: 13

автор:Дума

visibility 107

България има голям интерес да "съживи" проекта "Южен поток" и да се превърне в голям център за търговия с газ предимно от Русия. Това е т.нар. Балкански хъб, но технически, при сегашната инфраструктура в България, това не е възможно. Този коментар направи пред БНР австрийският енергиен експерт проф. Герхард Мангот, преподавател по политически науки в университета в Инсбрук.
Според него Русия би искала да се възползва от милиардите долари, които вече е инвестирала за подготовката на проекта. "Ако нито "Южен поток", нито "Турски поток" бъдат изградени, тези инвестиции ще пропаднат. От друга страна, Москва не вижда надежден партньор в лицето на България или по-скоро в лицето на настоящото българско правителство", смята експертът. Според него съживяването на проекта е "само желание на българското правителство и нищо повече".
Мисля, че руснаците не са отхвърлили напълно възможността за подновяване на "Южен поток". Те се питат дали правителството няма пак да се огъне под натиска на САЩ и Европейската комисия. Трябва да бъде възстановено доверието между руската и българската страна, а Европейската комисия да се ангажира да построи газопровод, който да пренася газ от България до Централна Европа. В този случай възстановяването на "Южен поток" е възможно.
Според проф. Мангот същевременно "Газпром" разглежда и втори вариант - "Северен поток 2". Малко вероятно е "Газпром" да построи и двата газопровода по едно и също време - "Южент поток" и "Северен поток 2". Компанията ще избере този проект, пред който има по-малко трудности и който може да бъде построен по-скоро, смята експертът.
Вашият министър-председател често говори, че руският, азербайджанският и в средносрочна перспектива туркменският газ трябва да бъдат транспортирани до България, която да стане транзитен хъб. Едно е обаче да направиш транзитен хъб, друго - да пренесеш този газ до други места. Това не е възможно при съществуващата инфраструктура в България, Румъния и Унгария, посочи още енергийният експерт.
Съществуващите газопроводи са много стари. Технически не е възможно създаването на Балкански газов хъб в България. Трябва да бъде построен нов газопровод, който да свързва България, Румъния, Унгария, Словакия и Австрия. Нямаме нов проект за такъв газопровод, но имаме стар - проектът "Набуко", в който България участваше. Ако страната ви успее да привлече руски газ, то проектът "Набуко" може да бъде съживен и построен съгласно стария план.

С 14% повече са банкрутите на фирми у нас

автор:Дума

visibility 692

/ брой: 131

Чуждите инвестиции нарастват с 47 на сто

автор:Дума

visibility 654

/ брой: 131

Сред първите в ЕС сме по поскъпване на имотите

автор:Дума

visibility 700

/ брой: 131

Испания има полза от мигрантите

автор:Дума

visibility 642

/ брой: 131

Украйна ще мобилизира и мъже над 60 години

автор:Дума

visibility 679

/ брой: 131

Четири държави отказаха да купуват оръжие от САЩ

автор:Дума

visibility 630

/ брой: 131

Накратко

автор:Дума

visibility 583

/ брой: 131

Касапинът на протест

автор:Александър Симов

visibility 677

/ брой: 131

Трагедията мигранти

автор:Таня Глухчева

visibility 653

/ брой: 131

Силата на корените ни вдъхновява

автор:Ина Михайлова

visibility 759

/ брой: 131

За какво ЕС ще изхарчи 2 трилиона евро... Евентуално

автор:Дума

visibility 642

/ брой: 131

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ