19 Юли 2025събота02:36 ч.

Здраве

Ружата не е само за красота

/ брой: 193

автор:Дума

visibility 180

Народна медицина

Родът Althaea е получил наименованието си от гръцки, което значи лекувам. Голяма част от видовете му притежават лечебни свойства. Цветовете им са красиви, но някои видове се отглеждат предимно за декоративните им качества.
Лечебната ружа (Althaea officinalis) е позната от древността като храна и лекарство.  В арабската кухня например се използва като листен зеленчук. В Древен Египет приготвяли леки сладкиши, като смесвали сока от корените заедно с мед и орехи.
За медицински цели ружата се използва заради съдържащите се слизести вещества, които се намират във всички части на растението, включително и корените. От корена на бялата ружа се извлича пихтиеста лепкава бяла маса със сладък вкус, съдържаща ценни лечебни съставки. Едно време с този гъст сок приготвяли бонбони с успокояващ ефект при гърлобол и кашлица.

В Българската народна медицина ружата се използва при възпаление на бъбреците и пикочния мехур, при болезнено и затруднено уриниране, кашлица (и коклюш), пресипнал глас, кръвохрачене.
Когато се ползват корените за лечебни цели, за предпочитане е да са на 2-годишни растения, защото корените на 1-годишните са тънки и още не съдържат достатъчно слуз, а на 3-годишните вече имат малко слуз. Корените се вадят през февруари–април или през септември–октомври.
Корените може да имат и вътрешно, и външно приложение.
Корени от ружа може да се пият като чай в комбинация с други билки за лечение на възпаления на дихателните пътища или при проблеми в храносмилателната система.
- 1 с.л. от билката се залива с 500 мл хладка вода. Кисне 2 ч. Пие се подсладено с мед или небетшекер 15 мин. преди ядене по 1 винена чаша 4 пъти дневно.
Под формата на запарка корените се прилагат като гаргара при гърлобол и пресипнал глас, за жабурене при възпалени венци., а като лапи за лечение на разширени вени, абсцеси, циреи.
Пресният сок от корените на ружата се ползва при слънчево изгаряне, суха коса или маска за лице.
Ружата цъфти от май до септември с бели и розови цветове. Листата и цветовете на растението се берат през лятото по време на цъфтежа и се сушат на сянка. Под формата на чай се използват за лечение на кашлица, болно гърло, ларингит, бронхит. Те имат по-ниско съдържание на слузни вещества, но лекуват много успешно заболявания на дихателната система.

С 14% повече са банкрутите на фирми у нас

автор:Дума

visibility 692

/ брой: 131

Чуждите инвестиции нарастват с 47 на сто

автор:Дума

visibility 654

/ брой: 131

Сред първите в ЕС сме по поскъпване на имотите

автор:Дума

visibility 700

/ брой: 131

Испания има полза от мигрантите

автор:Дума

visibility 642

/ брой: 131

Украйна ще мобилизира и мъже над 60 години

автор:Дума

visibility 679

/ брой: 131

Четири държави отказаха да купуват оръжие от САЩ

автор:Дума

visibility 630

/ брой: 131

Накратко

автор:Дума

visibility 583

/ брой: 131

Касапинът на протест

автор:Александър Симов

visibility 677

/ брой: 131

Трагедията мигранти

автор:Таня Глухчева

visibility 653

/ брой: 131

Силата на корените ни вдъхновява

автор:Ина Михайлова

visibility 759

/ брой: 131

За какво ЕС ще изхарчи 2 трилиона евро... Евентуално

автор:Дума

visibility 642

/ брой: 131

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ