19 Юли 2025събота19:07 ч.

Знание

Руснаци копаят титан и диаманти на Луната

Кораб за многократно използване ще транспортира полезните изкопаеми до Земята

/ брой: 37

автор:Зорница Веселинова

visibility 4717

Русия подновява лунната си програма: ще изпрати на Луната апарат за добив на полезни изкопаеми, заяви РИА "Новости", след като Роскосмос и Научно-производственото обединение "Лавочкин" се договориха от 2031 до 2035 да изстрелят към сателита няколко космически сонди, които да подготвят условията за предварителните сондажни и транспортни дейности.   

"Предложихме на "Роскосмос" и Руската академия на науките през споменатия период на Луната да бъдат изпратени четири апарата. Космическата сонда "Луна-30" ще достави на сателита космически кораб за многократно използване, чието предназначение е да поддържа пилотирани полети, а "Луна-31" ще откара луноход с тегло 4,65 т, оборудван с необходимите средства за разработка на лунните ресурси", обясни Владимир Колмиков, генерален директор на "Лавочкин". По думите му "Луна-32" ще достави тежки модули за изграждане на първата руска лунна база, а орбиталният апарат "Луна-33" ще осигури комуникацията и навигацията.

По-рано генералният директор на "Роскосмос" Дмитрий Рогозин обяви, че през 2021 г. към земния сателит ще лети космическата станция "Луна-25", чиято мисия е да търси на Южния полюс вода под формата на лед, в 2023 г. пак към спътника потегля орбиталният апарат "Луна-26", който ще го картографира и ще го изследва дистанционно, а в 2024 г. ще бъде изстреляна станцията "Луна-27", предназначена за проучване на Северния полюс на сателита. През 2027 г. към Луната ще тръгне станцията "Луна-28", която трябва да транспортира на Земята проби от повърхностния слой на Южния полюс.

Причината за възобновения интерес на Русия към Луната е доста прозаична: сателитът буквално е натъпкан с полезни химични елементи и съединения, срещащи се на Земята в значително по-малки количества. Изчисленията показват, че транспортирането им на планетата е скъпо удоволствие, но си струва масрафа заради огромната полза. 

Добивът на един тон от ценния изотоп хелий-3 например би струвал около милиард долара - доста приемлива цена за богати държави като САЩ, Русия, Китай, Япония, Южна Корея и др. Защо споменавам именно този изотоп? Защото той участва в термоядрения синтез - източникът на енергия още в близкото бъдеще. При този процес няма радиоактивни отпадъци, няма замърсяване на околната среда, няма лъчева болест - той е екологично чист и не уврежда човешкото здраве.

"Човечеството трябва да обърне сериозно внимание на Луната като източник на суровини за получаване на енергия. На земния спътник има огромни запаси от ценния изотоп хелий-3, които могат да задоволят енергийните ни нужди поне в продължение на 5 хилядолетия", твърди физикът проф.Владислав Шевченко от Московския университет "М. Ломоносов". Според него на Земята годишно се добиват няколко десетки грама хелий-3, а лунните запаси са приблизително 500 000 тона. 

Втората причина за подновения интерес на Москва към земния сателит се нарича титан. Става дума за лекия сребристобял блестящ метал, устойчив на корозия, който се използва в леки и много здрави сплави, в производството на пигменти, в електрониката и медицината и в много други отрасли. Доказано е, че на Луната има големи количества титанова руда, в която металът е 99 пъти повече, отколкото в рудата, срещаща се на Земята. Важна подробност: на сателита тя се добива по-лесно.

От "Лавочкин" съобщиха с половин уста, че тяхната апаратура ще сондира естествения спътник на Земята и за злато и въглерод под формата на диаманти. "Не става дума за огромни, а за достатъчни количества", пояснява Владимир Колмиков. А колегата му Сергей Немцов допълва: "Можем да твърдим със сигурност, че лунните диаманти са по-качествени от тези на Земята".

До края на 2040 "Роскосмос" трябва да изгради първата база на земния сателит. Това е мисия напълно възможна.

С 14% повече са банкрутите на фирми у нас

автор:Дума

visibility 6009

/ брой: 131

Чуждите инвестиции нарастват с 47 на сто

автор:Дума

visibility 5616

/ брой: 131

Сред първите в ЕС сме по поскъпване на имотите

автор:Дума

visibility 7006

/ брой: 131

Испания има полза от мигрантите

автор:Дума

visibility 6388

/ брой: 131

Украйна ще мобилизира и мъже над 60 години

автор:Дума

visibility 6074

/ брой: 131

Четири държави отказаха да купуват оръжие от САЩ

автор:Дума

visibility 6157

/ брой: 131

Накратко

автор:Дума

visibility 5800

/ брой: 131

Касапинът на протест

автор:Александър Симов

visibility 6074

/ брой: 131

Трагедията мигранти

автор:Таня Глухчева

visibility 6311

/ брой: 131

Силата на корените ни вдъхновява

автор:Ина Михайлова

visibility 6817

/ брой: 131

За какво ЕС ще изхарчи 2 трилиона евро... Евентуално

автор:Дума

visibility 6362

/ брой: 131

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ