18 Септември 2025четвъртък10:49 ч.

Руснакът в огледалото на потреблението

/ брой: 245

автор:Дума

visibility 1713

За пръв път след разпадането на СССР федералната статистическа служба на Русия Росстат проведе през тази година изследване, посветено на равнището на живот и потребителското поведение на руснаците. Изследването, наречено "Руснакът в огледалото на потреблението" и проведено сред 47,8 хиляди домакинства, бе огласено в края на септември т.г. Изследването показва, че равнището на живот в Русия е по-високо от средното за света. Средностатистическото руско семейство харчи 7918 долара годишно при среден показател за света 6095 долара. За сравнение най-обезпечени са люксембургците с $33 684, а от страните от ЕС близо до Русия са Полша с $10 272 и Латвия с 9747 долара. Пред медиите ръководителят на Росстат Александър Суринов съобщи, че данните на ведомството му сочат, че нивото на живот в Русия нараства, а потребителското поведение на съгражданите му се доближава до това на европейците и американците. Руснаците вече харчат повече за стоки и услуги, отколкото за храна. 25% от техните доходи отиват за хранителни продукти, 26,8% за заплащане на различни услуги и 37,8% за стоки. Според международните критерии за бедна се приема тази страна, жителите на която харчат за храна над 33 на сто от доходите си. Но в същото време в лидерите Люксембург и САЩ за храна се отделят само 6% от доходите.
През последното десетилетие се е променила и диетата на руснаците, свидетелства Росстат. Намаляла е употребата на хляб и картофи, но пък е нараснала консумацията на плодове, зеленчуци, месо, риба и мляко. Според Суринов това също е свидетелство за нарасналото благосъстояние. Ако през 2000 г. само всеки десети руснак си е купувал мобилен телефон, то през 2009 г. всеки руснак е имал средно 2 телефона, преди 10 години на 100 души са се падали 26 компютъра, а през 2009 г. - 54. Миналата година на 100 души са се падали 47 леки коли срещу 33 през 2000 г. Индексът на потребителска увереност на руснаците изпреварва индексите в много европейски страни. През януари м.г. той е бил -55, а през февруари 2010 г. -10. За сравнение, в Румъния и Гърция този показател е -67.
 

Скандални разлики в цените от борсата до магазина

автор:Дума

visibility 1522

/ брой: 173

Финансовото министерство пласира ДЦК за 300 млн. лева

автор:Дума

visibility 1351

/ брой: 173

Бум в търсенето на екзотични валути

автор:Дума

visibility 1163

/ брой: 173

Младите българи предпочитат да инвестират в акции, а не в имоти

автор:Дума

visibility 1429

/ брой: 173

Израел удари Газа с цялата си мощ

автор:Дума

visibility 1337

/ брой: 173

ЕК отлага 19-ия пакет санкции срещу Русия

автор:Дума

visibility 1106

/ брой: 173

47% от македонците не одобряват поетия курс

автор:Дума

visibility 1084

/ брой: 173

Накратко

автор:Дума

visibility 1185

/ брой: 173

Банализмите на психодясното

автор:Александър Симов

visibility 1433

/ брой: 173

За образованието

visibility 1267

/ брой: 173

Слънчевото дете на българската поезия

visibility 1307

/ брой: 173

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ