21 Февруари 2026събота18:11 ч.

Русия спря газа за Германия по газопровода „Ямал - Европа“ (обновена)

автор:Дума

visibility 2739

Притокът на газ по газопровода "Ямал - Европа", който пренася синьо гориво от Русия през Полша до Германия е спрял. Това съобщи Ройтерс, като цитира оператора Gascade.

"Ямал — Европа" e транснационалнa автоматична газопроводна система, въведена в действие през 1999 г. с цел заобикаляне на Украйна. Съоръжението свързва газовите находища на север от Западен Сибир с потребителите в Европа. Измервателните уреди са отчелим че притокът на газ в измервателната станция "Малнау", разположена на германската граница, е паднал на нула.

Междувременно еврокомисарят по енергетика Кадри Симсън предупреди в Брюксел, че „всяка държава от ЕС може е следващата със спрян газ от Русия“.

По-рано днес бе съобщено, че Германия се отказва от съпротивата си срещу забраната на вноса на руски петрол.

Двама министри от правителството на канцлера Олаф Шолц казаха, че Германия е готова да подкрепи незабавна забрана за вноса на руски петрол, както и че най-голямата европейска икономика е в състояние да се справи, ако заради това се стигне до повишение на цените и недостиг на доставки, предаде Ройтерс.

Изказванията за това направиха финансовият министър Кристиан Линднер и икономическият Роберт Хабек.

Канцлерът Шолц пък каза, че санкциите, които бяха въведени срещу Русия след началото на операция на Украйна, "не могат да бъдат отменени, без да се постигне съгласие между Киев и Москва".

Физическите газови потоци по тръбопровода "Ямал-Европа", доставящ газ от Русия през Полша за Германия, са възобновени след спирането на подаването на газ по-рано днес, показват данни на газопреносния оператор "Газкаскейд" (Gascascade), цитирани от Ройтерс.

Според Gascade потокът на газ от Полша към Германия в западна посока е възобновен с 82 233 kWh/h. Физическите потоци в измервателната точка Mallnow на германската граница са спаднали до 0 само за кратък период от време, преди да се възобновят.

АЕЦ "Козлодуй" пропуснала ползи за 18 млн. лв. заради Шести блок

автор:Дума

visibility 2385

/ брой: 35

Основни храни поскъпнаха двойно

автор:Дума

visibility 3270

/ брой: 35

БНБ очаква устойчив икономически растеж

автор:Дума

visibility 2938

/ брой: 35

ЕК представи стратегия за Източна Европа

автор:Дума

visibility 3155

/ брой: 35

Владимир Путин: Санкциите на САЩ срещу Куба са неприемливи

автор:Дума

visibility 2148

/ брой: 35

Вашингтон е готов да удари Иран още в събота

автор:Дума

visibility 3780

/ брой: 35

Умнокрасивият чекист

автор:Александър Симов

visibility 3555

/ брой: 35

За служебните министри

автор:Чавдар Найденов

visibility 3340

/ брой: 35

Ние губим, те печелят

visibility 3824

/ брой: 35

Пазарна икономика - оправи държавата!

visibility 2554

/ брой: 35

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ