21 Юли 2025понеделник08:20 ч.

Русия и Индия ще правят изтребител от пето поколение

Подписан е договор за техническия проект на самолета, който ще се създаде на основата на руския Т-50 (ПАК ФА)

/ брой: 300

автор:Желязко Тенчев

visibility 2774

Русия и Индия са подписали договор за разработката на чертожно-технически проект на изтребител от пето поколение, който ще бъде създаден на базата на руския Т-50 (ПАК ФА), съобщава ИТАР-ТАСС. Съглашението е било подписано в хода на визитата на президента на Русия Дмитрий Медведев в Индия. Финансовите разходи по съвместния проект засега точно не са определени. Както се очаква, първият прототип на изтребителя ще се вдигне във въздуха след пет години. По-рано индийските и руските СМИ съобщиха, че цялостната оценъчна стойност на съвместния проект ще възлезе на осем-десет милиарда долара. По оценка на индийската компания Hindustan Aeronautics, която ще участва в създаването на самолета, за финансирането на чертожните работи ще са нужни около 295 милиона долара. Новият самолет в Индия получи обозначението FGFA (Fifth Generation Fighter Aircraft). Предполага се, че около една четвърт от системите за FGFA ще бъдат създадени от индийска страна. В частност се предполага, че HAL ще се занимава със създаването на бордовия компютър на перспективния изтребител. Освен това Индия разработва навигационните системи за FGFA, голяма част от информационните дисплеи в кабината на пилота и системата за самозащита. Останалите работи ще се водят от руската компания "Сухой". За Индия ще бъде създадена двуместна модификация на ПАК ФА. В началото на октомври т.г. главният маршал на ВВС на Индия Прадип Васант Наик заяви, че военновъздушните сили имат намерение да придобият от 200 до 250 изтребителя от пето поколение, започвайки от 2017 г. Въпреки че руският
Т-50 стои в основата на индийския изтребител FGFA, новият самолет ще бъде създаден съобразно изискванията на ВВС на Индия. Списъкът с тези изисквания в момента се изработва от ВВС на страната. Покупката на 250 изтребители ще излезе на ВВС на Индия 25 милиарда долара, или по 100 милиона долара за самолет.
В края на август т.г. компанията "Сухой", занимаваща се със създаването на Т-50, проведе демонстрационен полет на прототипа на самолета за делегацията на министерството на отбраната на Индия. Демонстрацията на възможностите на самолета се състоя на летище "Раменское". Полетът на прототипа на ПАК ФА продължи десет минути. За това време самолетът изпълни прелитане на малка скорост, а също и няколко маневри с голям ъгъл на атаката. По-късно индийските СМИ съобщиха, че делегацията на Индия е останала доволна от видяното.
Техническите характеристики на Т-50 засега са засекретени. Официално се знае, че ПАК ФА ще се отличава с висока интелектуализация на бордовото оборудване, ще може да извършва излитане и кацане на полоси с дължина 300-400 метра, ще бъде свръхманеврен и ще може да изпълнява бойни задачи във всякакво време и през цялото денонощие. Изтребителят ще се създава с използване на технологията стелтс.

 

С 14% повече са банкрутите на фирми у нас

автор:Дума

visibility 8883

/ брой: 131

Чуждите инвестиции нарастват с 47 на сто

автор:Дума

visibility 8298

/ брой: 131

Сред първите в ЕС сме по поскъпване на имотите

автор:Дума

visibility 10005

/ брой: 131

Испания има полза от мигрантите

автор:Дума

visibility 9227

/ брой: 131

Украйна ще мобилизира и мъже над 60 години

автор:Дума

visibility 8843

/ брой: 131

Четири държави отказаха да купуват оръжие от САЩ

автор:Дума

visibility 8874

/ брой: 131

Накратко

автор:Дума

visibility 8775

/ брой: 131

Касапинът на протест

автор:Александър Симов

visibility 8908

/ брой: 131

Трагедията мигранти

автор:Таня Глухчева

visibility 9096

/ брой: 131

Силата на корените ни вдъхновява

автор:Ина Михайлова

visibility 9659

/ брой: 131

За какво ЕС ще изхарчи 2 трилиона евро... Евентуално

автор:Дума

visibility 9251

/ брой: 131

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ