27 Април 2024събота07:37 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Риненето на сняг може да доведе до инфаркт

Или защо едно от най-полезните зимни упражнения може да утрои смъртността от инфаркт при 39-45-годишните мъже

/ брой: 5

автор:Аида Паникян

visibility 1718

Ски спускането и риненето на сняг са на трето място по изгаряне на калории - 422 на час, след карането на ски и пързалянето с кънки на лед. "Когато ринете сняг, ангажирате всичките си важни мускулни групи. Това е упражнение с много висока интензивност", обяснява д-р Сюзан Стейнбаум - специалист по превантивна кардиология от нюйоркската болница "Ленокс хил хоспитал". В същото време колегата й д-р Даниел Форман от лабораторията по кардиорехабилитация предупреждава, че хората със сърдечни проблеми, с високо кръвно, с диабет или тези, които не спортуват и са се обездвижили, както и пушачите, трябва да помислят много сериозно, преди да хванат лопатата за сняг. Съчетанието между това упражнение и ниските зимни температури се превръща в сериозен риск за сърцето, което води до увеличаване броя на сърдечните атаки и утроява смъртността от инфаркт при 39-45-годишните мъже, подчертава д-р Форман. Една от причините е, че тъканите на сърцето и кръвоносните съдове при младите хора все още не са "подготвени" за сърдечните атаки, защото още липсва постепенното стесняване на съдовете, което настъпва при по-възрастните хора с високо кръвно и исхемична болест на сърцето, обясняват кардиолози.
Общите данни показват значително повишаване на инфарктите, когато температурата е минус 4 градуса по Целзий или при рязко понижаване на температурата с повече от 5 градуса, без значение преди това колко е било студено, или при изменение на атмосферното налягане с повече от 8 милиметра.
Още през 70-те години на ХХ в. лекари са изследвали последиците за здравето на хората в 6 последователни снежни бури в Масачузетс. Единият от резултатите от изводите е, че

С 22% се увеличава смъртността

от сърдечносъдови заболявания, като в повечето случаи това са мъже, казва д-р Ричард Померанц - професор по кардиология в медицинския център на университета в Рочестър. "Риненето на сняг има 2 компонента - единият е свързан с аеробиката, а другият с намаляването на телесното тегло. Вторият компонент може да повиши кръвното налягане, когато рязко увеличавате товара на сърцето, а то не е подготвено за това и реагира остро. От друга страна, извършвайки тази "гимнастика" в студено време, когато всички кръвоносни съдове са свити, поради което кръвоснабдяването на сърцето е твърде слабо, вие изисквате от него много повече работа, отколкото то може да свърши", обяснява д-р Померанц. "Ако човек има вече някакъв тромб, за него това е идеалният момент да се откъсне и да причини сърдечна атака", допълва д-р Стейнбаум.
От значение е и времето, по което ринете сняг, твърди Американското спесание по кардиология, позовавайки се на проучване от 1996 г.

Най-голям е рискът рано сутрин -

и точно тогава повечето хора ринат сняг, особено ако е натрупал през нощта, а човек трябва да иде на работа. "Не грабвайте лапата със събуждането", съветват лекарите. Препоръките им са, преди да се заеме човек с риненето на снега, да се пораздвижи вкъщи (например няколко клякания и ставания), да изпие топъл чай, да облече топли, но леки дрехи. "На всеки 5-10 минути работа се прибирайте на топло да починете и да се стоплите за 10 минути", съветва д-р Померанц, пред чиято къща в Рочестър всяка зима, по думите му, имало близо метър сняг.
 

13 зърнари са взели 52 млн. лв. субсидии

автор:Дума

visibility 436

/ брой: 80

Войната в Украйна удвои приходите на ВМЗ-Сопот

автор:Дума

visibility 457

/ брой: 80

Хващат най-много негодни банкноти от 10 лева

автор:Дума

visibility 409

/ брой: 80

ВМРО-ДПМНЕ води на първия тур

автор:Дума

visibility 436

/ брой: 80

Расте напрежението между САЩ и Китай

автор:Дума

visibility 497

/ брой: 80

Педро Санчес подава оставка?

автор:Дума

visibility 430

/ брой: 80

Накратко

автор:Дума

visibility 358

/ брой: 80

По български

автор:Евгени Гаврилов

visibility 493

/ брой: 80

15 сергии

автор:Таня Глухчева

visibility 492

/ брой: 80

Хем най-бедни, хем богаташи...

visibility 435

/ брой: 80

Абсурдът "Боташ"

автор:Румен Овчаров

visibility 430

/ брой: 80

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ