18 Юли 2025петък20:19 ч.

Рибките кили могат да спират стареенето

/ брой: 39

автор:Дума

visibility 930

Африканската рибка кили притежава способност да спира за продължителен период от време развитието си при неблагоприятни външни условия. Понякога този срок може да надвишава продължителността на собствения й живот, твърдят специалисти. Авторите на откритието смятат, че изучаването на механизмите на това явление може да послужи при търсенето на начини за спиране на стареенето при хората. Резултатите от изследването са публикувани в Science.

Африканските рибки кили (Nothobranchius furzeri) имат най-краткия жизнен цикъл от всички живи същества. Обитават бързо съхнещи езера в Африка и са се приспособили към нестабилните условия на обкръжаващата я среда.

След дъждовния сезон в саваната се образуват временни езера, които изчезват след около 5-6 месеца. През това време рибките кили трябва да пораснат, да достигнат полова зрялост и да изхвърлят хайвера си, след което започва най-интересното.

Зрънцата хайвер могат да останат на дъното на пресъхналото езеро в продължение на няколко месеца или дори година в очакване на нови дъждове, които да дадат началото на развитието на малките рибки. Това означава, че растежът на ембриона е в "пауза" за неопределено време. Този генетически механизъм се е сформирал при кили в продължение на милиони години еволюция в условията на периодични засушавания.

Учените смятат, че това явление, наречено диапауза, може да изиграе съществена роля при търсенето на механизми за управление процеса на стареене.

Американски и канадски изследователи от университета в Станфорд изучили биологичните механизми на диапаузата при рибките кили и установили, че феноменът е свързан с деактивирането на гени, участващи в пролиферация на клетките и развитието на органите. В същото време активността на гените, отговарящи за изграждането на мускулите и метаболизма, се увеличава.

Диапаузата е интересно състояние на "преустановяване на живота", което може да запази сложния организъм за продължителен период без видими последици за по-нататъшното му съществуване.

Преустановяването на развитието на ембрионален стадий не влияе на бъдещата продължителност на живота на рибките, нейната плодовитост или ръст.

Експертите смятат, че използването на подобно състояние на диапауза или на молекулярния механизъм на диапаузата при тъкани на възрастни екземпляри или клетки може да ги запази за дълго време.

От фундаментална гледна точка е интересно да се разбере как натрупването на отрицателен ефект с течение на времето може да бъде спряно или преустановено.

С 14% повече са банкрутите на фирми у нас

автор:Дума

visibility 692

/ брой: 131

Чуждите инвестиции нарастват с 47 на сто

автор:Дума

visibility 654

/ брой: 131

Сред първите в ЕС сме по поскъпване на имотите

автор:Дума

visibility 700

/ брой: 131

Испания има полза от мигрантите

автор:Дума

visibility 642

/ брой: 131

Украйна ще мобилизира и мъже над 60 години

автор:Дума

visibility 679

/ брой: 131

Четири държави отказаха да купуват оръжие от САЩ

автор:Дума

visibility 630

/ брой: 131

Накратко

автор:Дума

visibility 583

/ брой: 131

Касапинът на протест

автор:Александър Симов

visibility 677

/ брой: 131

Трагедията мигранти

автор:Таня Глухчева

visibility 653

/ брой: 131

Силата на корените ни вдъхновява

автор:Ина Михайлова

visibility 759

/ брой: 131

За какво ЕС ще изхарчи 2 трилиона евро... Евентуално

автор:Дума

visibility 642

/ брой: 131

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ