19 Юли 2025събота08:45 ч.

Реформа за бедност

/ брой: 88

автор:Светлана Велева

visibility 2748

Доходите ни се вдигнали за година с 2,95% отчете вчера НСИ. На човек от домакинство се падали средно на година по 4953 лв., което на месец излиза 412,75 лв. Тоест, средният българин живее с под минимална заплата на месец. За да не изглеждат толкова стряскащи цифрите, НСИ прави сравнение с доходите ни през 2004 г., спрямо която те са скочили със 140%. Е, каква файда, като населението днес масово живее с доход на прага на бедността и е по-бедно отвсякога?
И друго притеснява в последните данни на статистиката - работната заплата формира едва половината от общия семеен доход. За останалите средства се разчита основно на пенсии и социални помощи. Това значи, че работната ръка тенденциозно намалява. Предприемачеството пък формира под 1% от общия доход - резултат от убиването на малкия бизнес.
Негативната тенденция се допълва от демографските данни за населението, които не са изненада за никого - населението продължава да се топи, броят на възрастните хора нараства, а хората в трудоспособна възраст намаляват. Последните данни на Евростат пък показват, че България прогресивно продължава да е страната с най-много бедни, като техният брой прогресивно расте. Вече над една трета от българите или 2,46 млн. души живеят в тежки материални лишения. Това според европейската статистика е над четири пъти повече от средното европейско равнище. Това са хора, които не са в състояние да плащат сметките си, да поддържат нормално отопление в жилището си или да отидат на едноседмична почивка на друго място.
На фона на тези мрачни данни председателката на бюджетната комисия Менда Стоянова се хвали с икономическия ръст от 3% за миналата година. Любимата мантра на управляващите. Този ръст нареждал България на 4-то място в Европа. Растежът не бил от еврофондовете, които заемали много малък дял в публичните разходи, а се дължал основно на индустрията, твърди тя. Това обаче въобще не е така. 2015 г. като последна за разплащане по еврофондовете за периода, бяха преведени най-много средства от ЕС и ръстът дойде именно от тях. Тоест, той е бутафорен, заблуждаващ. Доказателство за това дойде с вчерашните данни на НСИ за индустрията, които тотално опровергават твърденията на Менда. Оказва се, че промишлените предприятия са свили инвестициите си с цели 24% през 2015 г. И по-лошо, мениджърите признават, че свиването на инвестиции ще продължи и тази година. А това значи съкращаване на хора, или замразяване на доходи. Отделно се замразяват майчинските, от догодина и минималната заплата, евросредствата от новия период се намаляват, пенсионерите ще продължат да растат, а работната ръка да намалява.
На фона на тази реалност, всички хвалби на управляващите се пукат като балон. За реформи винаги ще се намерят пари в бюджета, казва още Менда. Да, за "реформи" отиват стотици милиони, но не за хората? Данните са безпощадни и не показват да има някакъв ефект за подобряване на живота им - той се влошава, за кого тогава се правят тези реформи?!

С 14% повече са банкрутите на фирми у нас

автор:Дума

visibility 692

/ брой: 131

Чуждите инвестиции нарастват с 47 на сто

автор:Дума

visibility 654

/ брой: 131

Сред първите в ЕС сме по поскъпване на имотите

автор:Дума

visibility 700

/ брой: 131

Испания има полза от мигрантите

автор:Дума

visibility 642

/ брой: 131

Украйна ще мобилизира и мъже над 60 години

автор:Дума

visibility 679

/ брой: 131

Четири държави отказаха да купуват оръжие от САЩ

автор:Дума

visibility 630

/ брой: 131

Накратко

автор:Дума

visibility 583

/ брой: 131

Касапинът на протест

автор:Александър Симов

visibility 677

/ брой: 131

Трагедията мигранти

автор:Таня Глухчева

visibility 653

/ брой: 131

Силата на корените ни вдъхновява

автор:Ина Михайлова

visibility 759

/ брой: 131

За какво ЕС ще изхарчи 2 трилиона евро... Евентуално

автор:Дума

visibility 642

/ брой: 131

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ