
Животното е класифицирано като защитен вид, а Международният съюз за опазване на природата го смята за почти застрашен
Птицечовката е най-странното същество на Земята
/ брой: 12
Международен екип от изследователи разкри, че птицечовката е най-странният бозайник на Земята. След картографиране на генома на животното, екипът установява, че това същество носи не само гени на бозайници, но също на птици и влечуги.
Изследователи от университета в Копенхаген установиха, че този бобоподобен бозайник от Австралия има цял списък с причудливи характеристики. Птицечовката снася яйца, вместо да ражда живи бебета. Въпреки че е с плавници и е отличен плувец, тя има козина, която свети на UV светлина. Съществото може да кърми. Притежава изключително отровни шипове по краката си. И е сред малкото бозайници, които нямат зъби, но са с 10 полови хромозоми в гените си, докато други представители на вида, като хората например, имат само две.
Проучването установи, че птицечовката принадлежи към древна група монотреми. Тези животни са съществували милиони години преди съвременните видове бозайници да се появят на Земята. За разлика от много видове, които губят някои свои праисторически гени, това същество все още носи много от същите характеристики на своите предци.