60% от избирателите в столицата искат
Промяна в управлението на София
Жителите на най-големия български град пишат средна оценка добър 3,74 на кабинета на ГЕРБ
/ брой: 276
Столичани са раздвоени по въпроса в каква посока се развиват нещата в София. Посоката е правилна според 41%, а неправилна - според 30% от интервюираните. Нещата в София се движат в правилната посока най-вече според образованите столичани, според хората на възраст между 30 и 40 години, според заетите в частния сектор, според респондентите със стандарт над средния и според привържениците на ГЕРБ и на "Атака". На този фон особено критични са хората на възраст между 40 и 50 години, заетите в държавния сектор, интервюираните със сериозни материални проблеми, ромите, симпатизантите на БСП. От данните е видно, че преценката е силно повлияна от собствения материален статус и от персоналната преценка за лична перспектива на интервюираните лица. За последните години е настъпило влошаване на ситуацията в много сфери на обществения живот в София. 40% виждат напредък главно в сферата на търговията.
Най-общо казано, различните проблеми, свързани с транспорта, заемат централно място сред нерешените проблеми на столицата. Най-сериозните от тях гражданите подреждат в отговор на открит въпрос по следния начин: лоши улици, невъзможен трафик, лош транспорт и проблемно паркиране.
30% се оплакват от състоянието на улиците, от дупките, от некачествените ремонти и от липсата на тротоари. 27% изтъкват проблемите със задръстванията и натоварения трафик, а други 14% - проблемите с масовия градски транспорт. Оплакванията от градския транспорт най-често се свеждат до това, че е нередовен, скъп, лошо уреден, с мръсни превозни средства и без достатъчно извънградски линии. Сред проблемите се посочва и лошото състояние на спирките на масовия транспорт.
Друг важен и нерешен проблем за жителите на София остава чистотата. Една четвърт от интервюираните се оплакват от боклука по улиците, от организацията и честотата на сметоизвозването и от хигиената на обществените места.
Положението се е влошило особено драстично по отношение на благосъстоянието на хората - според три четвърти от столичани. Загриженост сред 57% буди и състоянието на заетостта и безработицата.
Оценките за работата на кмета Йорданка Фандъкова показват нееднозначни обществени нагласи.
От една страна, политически мислена и оценявана, в представите на столичани Й. Фандъкова стои добре. От друга страна обаче, когато става дума за оценка на конкретно свършеното, нещата са доста по-различни, а преценките - по-критични.
Ако днес се избираше кмет на София, Фандъкова би могла да разчита и на привнесен авторитет от страна на управляващите. Допълнително за кмета на София работи и обстоятелството, че тя е възприемана като приемник на управлението на премиера Борисов в общината. В същото време изследването регистрира спад в доверието към знакови публични лица в столичния ГЕРБ като резултат от скандали и разкрития.
40% от жителите на София се обявяват за преизбирането на Фандъкова, а 32% са против. Йорданка Фандъкова е запазила като свои поддръжници 72% от избирателите си от 2009 г.
60% от участвалите в настоящото изследване столичани се обявяват за промяна в начина, по който се управлява сега столицата.
Само 18% намират за приемливо това София да продължи да се управлява както досега. Промяна в начина на управление на общината искат хората на възраст над 50 години, образованите столичани, заетите в държавния сектор, близо половината от симпатизантите на ГЕРБ в столицата и над 80% от привържениците на социалистическата партия в София.
29% от столичаните, които искат да се промени стилът на сегашното управление на столицата, нямат нищо против това Йорданка Фандъкова да бъде преизбрана за кмет.
Близо половината от очакващите промяна в управлението на града свързват това със смяна на сегашния кмет.
Хората, които искат промяна в управлението на столицата, по-често от останалите изпитват опасения, че изборите за кмет в столицата могат да се окажат предрешени в някаква степен.
49% от столичани биха пренебрегнали партийните си симпатии, за да подкрепят кандидат, който макар и да не им е партийно препоръчан, е харесван от тях. Сред тях преобладават представители на елитните обществени прослойки - високообразовани, млади, заможни и респонденти в трудово активна възраст.
Половината от софиянците, които искат промяна в управлението на града, споделят, че биха гласували за кандидат за кмет, когото харесват, дори той да не е подкрепен от политическата партия, на която те симпатизират.
Според 10% от отговорилите на открит въпрос столичани, Георги Кадиев е сочен като основен опонент на Йорданка Фандъкова. Хората на възраст над 50 г. вярват, че Фандъкова може да бъде победена от Георги Кадиев.
Интелигентност и отговорност са водещите характеристики в публичния образ на Георги Кадиев.
Георги Кадиев е възприеман от хората главно като интелигентен политик - това посочват 60% от участвалите в изследването. 16% поставят акцент върху способността му да бъде отговорен политик. Георги Кадиев е възприеман още и като политик със силен характер, твърд, решителен и последователен.
Една трета от столичани са на мнение, че Кадиев се ползва с добро име сред съгражданите си. Всеки пети столичанин декларира изначална готовност да подкрепи неговата кандидатура за кмет. Важно е да се знае, че подкрепата за Кадиев не се "затваря" само в рамките на електората на БСП.
Георги Кадиев е най-одобряваното лице на БСП от столичаните - одобряват го 87% от столичните социалисти и 33% от населението на столицата.
Ако през ноември 2010 г. се провеждаха избори за кмет на София, 38% от имащите право на глас пълнолетни столичани биха подкрепили сегашния кмет Йорданка Фандъкова. Георги Кадиев би получил 15% от гласовете на пълнолетните столичани.
Симпатизантите на БСП в столицата са с близък профил до традиционния за страната, но тук има по-висока подкрепа от страна на образовани и заможни хора.
Десните избиратели запазват високо електорално присъствие на столичната политическа карта, но в същото време все още няма яснота дали ще вадят свои кандидати и доколко успешни могат да бъдат те.
Оценката за работата на кабинета на ГЕРБ ще бъде от значение като фон на местните избори както в страната, така и в столицата.
Към момента столичаните пишат средна оценка добър 3,74 на кабинета на ГЕРБ, като най-високи оценки дават младите, както и столичните привърженици на ГЕРБ (оценка, близка до много добра), а най-ниски - бедните, безработните, представителите на етническите групи и привържениците на БСП в столицата.
--------------
Коментар по данни от представително за община София проучване на НЦИОМ, проведено в периода 6-11 ноември 2010 г. сред 800 пълнолетни жители на общината, интервюирани по метода на "face to face" интервю