28 Юли 2025понеделник13:18 ч.

Промените в заседанията на НС се отлагат, засега

автор:Дума

visibility 261

Идеята да има промени в пленарните заседания на депутатите предстои да се обсъди по-подробно и засега сесиите остават както досега - от сряда до петък между 9.00 и 14.00 часа.
Днес продължава работата на комисията по Правилника за вътрешния ред. Вчера председателят на НС Ива Митева коментира, че ще се обсъжда вариант пленарните заседания да не са всяка седмица, но първо ще се проучи опитът на други държави.
Могат да се търсят всякакви механизми за работа на парламента, депутатите трябва да започнат да изпълняват съвестно задълженията си, коментира Митева. Тя уточни, че е поставила въпроса още на председателски съвет и всички групи общо взето са се обединили около тази идея. На депутатите са представени и справки как се работи в други парламенти.
Митева подчерта, че засега правилникът си остава в този вид и по тази тема нищо няма да се записва, съобщи БТА.
Идеята е да се помисли и като се види как тръгва работата на НС, да решим дали по някакъв начин да не се направи така, че парламентът наистина да бъде работещ. Виждате и какви закони се произвеждат, могат да се търсят всякакви механизми, мотивира се Митева.
Филип Попов от "БСП за България" смята, че такъв начин на работа би могъл да даде повече време за работа по законопроекти в комисии, но трябва да се види най-добрият баланс, така че работата на НС да бъде ползотворна. Този парламент е от неголеми парламентарни групи, което означава трудно покриване на две комисии, които са в един и същи ден, даде аргумент "за" депутатът.
Можем да работим всяка седмица в зала, но тогава в комисиите, тъй като са много, ще работим по пет човека с чужди гласове, коментира Йордан Цонев от ДПС. Според него има казус - ще се работи ли в комисиите лично и, ако "да", за това е нужно много време, защото всеки участва в поне две комисии, които заседават по три до пет часа. Сега влизаме в едната комисия, подписваме се и бягаме в другата, добави Цонев. Ако искаме тази практика да я прекратим, трябва да дадем много време на комисиите да работят, категоричен е народният представител.
Трябва да убедим общественото мнение, че ние няма да лежим вкъщи, а ще идваме на работа от 9.00 часа сутринта и ще си отиваме в шест вечерта и това ще е пред очите на медиите, ще предложим санкции за този, който не идва на работа, без заплата, изтъкна Цонев.
ДПС ще подкрепи идеята за друг начин на провеждане на заседанията в пленарната зала, ако общественото мнение и медиите застанат зад това предложение.

Почина Огнян Радев

автор:Дума

visibility 8

БСП даде положителна оценка на министрите си

автор:Дума

visibility 165

/ брой: 137

760 дигитални клуба ще обучават възрастни

автор:Дума

visibility 160

/ брой: 137

Туризмът е стратегически приоритет за правителството

автор:Дума

visibility 156

/ брой: 137

До десет тегления от банкомат без такса

автор:Дума

visibility 167

/ брой: 137

КЗК проверява „Лукойл“ за нелоялни практики

автор:Дума

visibility 147

/ брой: 137

"Мудис" е умерен оптимист за България след еврото

автор:Дума

visibility 159

/ брой: 137

Жега и градушки на Балканите

автор:Дума

visibility 153

/ брой: 137

Да помним миналото, за да градим бъдещето

автор:Таня Глухчева

visibility 174

/ брой: 137

Косово остава без действащ парламент

автор:Дума

visibility 160

/ брой: 137

Накратко

автор:Дума

visibility 144

/ брой: 137

Всенародна опасност

visibility 152

/ брой: 137

Децата не са виновни

автор:Таня Глухчева

visibility 162

/ брой: 137

Голямото предизвикателство е демографската криза

автор:Аида Паникян

visibility 157

/ брой: 137

Пазители на миналото, активни участници в настоящето

visibility 164

/ брой: 137

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ