24 Октомври 2025петък12:09 ч.

ЕС към Скопие:

Променете Конституцията

След това Съюзът е готов да приеме югозападната ни съседка

/ брой: 194

автор:Дума

visibility 17532

„Напълно подкрепяме Северна Македония по пътя й към ЕС. Можете да разчитате на нас. Следващата и единствена стъпка преди започването на преговорите е ясна. Трябва да направите договорената конституционна промяна. Топката е във вашето поле. ЕС е готов.“ Това написа председателката на ЕК Урсула фон дер Лайен в платформата Екс след срещите в Скопие, част от балканската й обиколка, съобщиха медиите в РС Македония.
ДУМА припомня, че договорената конституционна промяна изисква вписването на българската общност в основния закон на РСМ наравно с другите етноси.
От правителствения пресцентър в Скопие информираха с кратко съобщение за посещението на Фон дер Лайен в страната.
На срещата й с премиера Християн Мицкоски са били обсъдени „европейската перспектива, напредъкът на процесите на реформи, икономическото сътрудничество, енергийната сигурност и цифровата трансформация”. Мицкоски е подчертал „решимостта на правителството да ускори европейската интеграция на страната чрез конкретни резултати и изпълнение на европейските стандарти”.
„Той посочи, че страната очаква ясен и конкретен ангажимент от ЕС като потвърждение на европейската перспектива и подкрепа за гражданите, които остават ангажирани с европейските ценности от десетилетия. Посещението на председателя на Европейската комисия е потвърждение на открития диалог и взаимната готовност за задълбочаване на партньорството в интерес на стабилността, икономическото развитие и европейското бъдеще на страната”, се казва в съобщението.
В Скопие Фон дер Лайен се срещна още с президентката Гордана Силяновска и с председателя на парламента Африм Гаши.
РС Македония е последната държава в балканската обиколка на Фон дер Лайен. По-рано тази седмица тя бе в Албания, Черна гора, Босна и Херцеговина, Сърбия и Косово.

Санкциите на САЩ удрят и "Лукойл Нефтохим"

автор:Дума

visibility 86

/ брой: 199

България има месец да реши за "Лукойл Нефтохим"

автор:Дума

visibility 82

/ брой: 199

Внасят бюджета за 2026 г. в парламента до края на октомври

автор:Дума

visibility 85

/ брой: 199

Спират за месец VI блок на "Козлодуй" за планов ремонт

автор:Дума

visibility 73

/ брой: 199

Тръмп наложи санкции срещу Русия

автор:Дума

visibility 80

/ брой: 199

Протести в Дъблин против мигрантите

автор:Дума

visibility 77

/ брой: 199

Расте напрежението между Богота и Вашингтон

автор:Дума

visibility 79

/ брой: 199

Накратко

автор:Дума

visibility 67

/ брой: 199

Кмет по Шрьодингер

автор:Александър Симов

visibility 77

/ брой: 199

Тръмп сваля маската

автор:Юри Михалков

visibility 79

/ брой: 199

Достатъчно висок ли е подоходният данък за богатите?

visibility 89

/ брой: 199

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ