В нарушение на закона
Продават 15 имота на "Български пощи"
Някои от тях били на загуба, а други - пред разрушаване, обясни мотивите си кабинетът
/ брой: 227
Продажбата на 15 недвижими имота, собственост на "Български пощи" ЕАД, одобри Министерският съвет на редовното си заседание вчера. Те се намират в градовете София, Варна, Бургас, Враца, Несебър, Ямбол, Благоевград, Априлци и др.
Към момента имотите са изгубили първоначалното си предназначение и функция, са мотивите на кабинета, разпространени от правителствения пресцентър. Липсата на финансово обезпечение за поддръжката на сградите водела до амортизирането и разрушаването им. За ремонта и поддръжката им са необходими инвестиции, които "Български пощи" ЕАД не може да осигури, смята кабинетът. Увеличава се броят на сградите, които стават негодни за ползване и са потенциално опасни, като в тази връзка общините издават заповеди за премахването им, което по закон става за сметка на собственика, се казва в прессъобщението.
Някои от имотите представлявали започнати, но недовършени, морално остарели и ненужни строежи. Голяма част от обектите са затворени от години, а останалите, които работят, са с повече разходи от получените приходи, мотивира се правителството. За всички имоти се заплащат дължимите данъци и такси, като за много от тях се извършват и разходи за охрана.
Същевременно през настоящата година се задълбочава тенденцията на влошаване на финансовото състояние на дружеството и е в негов интерес да се разпореди възмездно с активи, които не са необходими за дейността му, е решението на кабинета. Чрез продажбата дружеството щяло да реализира приходи, в резултат на което ще подобри финансовото си състояние.
Проектът предвижда продажба по реда и условията на Раздел 5 от Правилника за реда за упражняване правата на държавата в търговските дружества с държавно участие в капитала, се казва в съобщението на пресцентъра на МС. Разделът обаче определя само, че продажбата става чрез търг или конкурс.
Макар че Народното събрание гласува на първо четене промени в Закона за приватизация, с които се изваждат от забранителния за приватизация списък "Български пощи" ЕАД, де юре те все още са в списъка, тъй като промените не са гласувани на второ четене. Това на практика означава, че обявените за продажба обособени части трябва да бъдат извадени от забранителния списък, което става с решение на парламента.
Нещо повече, още на 13 септември, ден преди да мине първото четене на поправките, зам.-председателят на ПГ на ГЕРБ Валентин Николов заяви пред журналисти, че "Български пощи" няма да бъдат извадени от забранителния списък за приватизация. Той обясни, че между първо и второ четене ще предложи промени в законопроекта на икономическата комисия. С тях депутатът ще предложи връщането на "Български пощи" в забранителния списък и това ще бъде и окончателният вариант на законопроекта. Така на второ четене депутатите ще гласуват дружеството да не се приватизира.
Тогава Николов заяви, че "няма да има капчица приватизация на пощите", а решението било съгласувано с премиера Бойко Борисов и министъра на транспорта Ивайло Московски.