Президентът иска дебати за прогресивен данък
Влязохме с хаос в извънредното положение, излизаме с още по-голям хаос, заяви Румен Радев
/ брой: 99
Президентът Румен Радев настоя за дебати за въвеждане на прогресивно данъчно облагане. Според него сегашната данъчна система е несправедлива и ощетява бедните и средната класа за сметка на богатите. Държавният глава смята, че тя ни отдалечава от европейския модел. Радев е категоричен, че към сложна и отговорна система като данъчната не трябва да се подхожда "на парче" и без ясни идеи и разчети.
Влязохме с хаос в извънредното положение, излизаме от него с още по-голям хаос и без никакви критерии за разхлабването на мерките, коментира президентът. Той не харесва законодателните инициативи на управляващите за намаляване на ДДС само в някои сектори на 9%.
Президентът нарече "авантюра" идеята за създаването на Държавна петролна компания. "Цялата инициатива показва неспособността на държавата да се справи с картела в горивата и е странно как сега тя ще играе двойна роля - на конкурентен участник на пазара и на регулатор. Тук ще трябва да се налеят огромни публични ресурси. Тези, които искат да реализират тази идея, трябва да покажат много ясно откъде ще се вземат парите. Ако ще строим държавни бензиностанции по начин, по който се строят магистрали и се ремонтират язовири, по-добре да не го правим", предупреди Радев. Той изрази притеснение, че инвестирането в бензиностанции може да гарантира поредната далавера и ниска рентабилност на услугите.
Държавният глава призова, вместо бензиностанции, държавата да построи центрове за дигитални технологии в областните градове, да ги оборудва адекватно и да осигури качествени млади специалисти, които да работят с децата. Тази инвестиция в млади специалисти по единна държавна програма и в нашите деца доказано ще бъде рентабилна, убеден е Радев.
В Садово президентът разговаря с кмета Димитър Здравков и посети Института по растителни генетични ресурси "Константин Малков". "Съвременно конкурентноспособно селско стопанство не може да има без съвременна агронаука. България е петата държава в света, която започва да създава агронаука. Кризата с КОВИД-19 изведе на преден план въпроса за хранителната безопасност. Българите не трябва да разчитат на внос за своята прехрана. Земята ни е благодатна, трябва да заложим на нашите фермери. Това е голямата поука от тази криза, но това няма да стане само с пожелания и обещания, необходим е коректен закон за земята и поземлените отношения", обобщи Радев. Той смята, че зеленчукопроизводството и овощарството трябва приоритетно да се подпомагат от държавата. "Трябва да има ясни и справедливи критерии за разпределяне на европейски и национални субсидии. Трябва да направим така, че нашите фермери да изнасят преработен продукт, а не първичен", посочи президентът.