20 Февруари 2026петък14:08 ч.

Изследователите са наблюдавали чревната бактерия Clostridium autoethanogenum

Превръщат въглеродния диоксид в алкохол

/ брой: 37

автор:Дума

visibility 843

Биотехнолози, ръководени от проф. Майкъл Джуит от Северозападния университет в Еванстън (САЩ), са синтезирали нова разновидност микроби, способни да извличат въглероден диоксид от околната среда и да го превръщат в ацетон и  алкохол-изопропанол. И двете вещества, наред с други, се използват в промишлеността за производство на разтворители и антисептици. Като основа за създаването на такива микроби експертите наблюдаваха чревната бактерия Clostridium autoethanogenum, способна да превръща въглеродния оксид в етилов алкохол. Тази особеност привлича вниманието на специалистите, разработващи технологии за обезвреждане на промишлени отпадъци.

Изследователите са анализирали всички известни бактериални ензими и са създали своеобразен "конвейер", който ефективно преобразува молекулите на CO2, въглеродния оксид и водорода в две органични вещества - ацетон и изопропанол. Последвалите наблюдения показали, че в продължение на повече от три седмици бактериите активно абсорбират въглероден оксид и въглероден диоксид и ги превръщат в ацетон и алкохол.

Експертите твърдят, че създадените от тях микроби стотици пъти са по-ефективни и продуктивни от други щамове бактерии. Това ще позволи в близко бъдеще те да бъдат използвани за фиксиране на промишлени отработени газове и за производство на екологично чисти ацетон и изопропанол, заключават специалистите.

Основни храни поскъпнаха двойно

автор:Дума

visibility 630

/ брой: 35

БНБ очаква устойчив икономически растеж

автор:Дума

visibility 586

/ брой: 35

ЕК представи стратегия за Източна Европа

автор:Дума

visibility 615

/ брой: 35

Владимир Путин: Санкциите на САЩ срещу Куба са неприемливи

автор:Дума

visibility 641

/ брой: 35

Вашингтон е готов да удари Иран още в събота

автор:Дума

visibility 624

/ брой: 35

Доживотен затвор за експрезидента на Южна Корея

автор:Дума

visibility 624

/ брой: 35

Умнокрасивият чекист

автор:Александър Симов

visibility 644

/ брой: 35

За служебните министри

автор:Чавдар Найденов

visibility 575

/ брой: 35

Ние губим, те печелят

visibility 573

/ брой: 35

Пазарна икономика - оправи държавата!

visibility 618

/ брой: 35

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ