13 Февруари 2026петък00:53 ч.

АБОНАМЕНТ:

АБОНАМЕНТ за вестник „ДУМА“ за 2026 година. Можете да се абонирате в: „Български пощи“ АД до 15 декември 2025 г., „Доби прес“ ЕООД до 28 декември 2025 г., в редакцията на вестника до 20 декември 2025 г. Каталожен номер 6. Цени: 12 месеца - 149 € / 291,42 лв., 6 месеца - 75 € / 146,69 лв., 3 месеца - 40 € / 78,23 лв., 1 месец - 14 € / 27,38 лв. За повече информация тел. 02 9705 203 и 02 9705 216 отдел „Разпространение” на в-к ДУМА на ул. „Позитано” 20 А. E-mail: abonament@duma.bg АБОНАМЕНТ за вестник „ДУМА“ за 2026 година. Можете да се абонирате в: „Български пощи“ АД до 15 декември 2025 г., „Доби прес“ ЕООД до 28 декември 2025 г., в редакцията на вестника до 20 декември 2025 г. Каталожен номер 6. Цени: 12 месеца - 149 € / 291,42 лв., 6 месеца - 75 € / 146,69 лв., 3 месеца - 40 € / 78,23 лв., 1 месец - 14 € / 27,38 лв. За повече информация тел. 02 9705 203 и 02 9705 216 отдел „Разпространение” на в-к ДУМА на ул. „Позитано” 20 А. E-mail: abonament@duma.bg

Представят бактериите като полезни супергерои

Вход свободен е обявен за събитието на организацията за популярна наука Ratio

/ брой: 8

автор:Дума

visibility 1534

Бактериите ще бъдат представени като супергерои на 15 януари в столичния клуб City Stage. Събитието с вход свободен е на организацията за популярна наука Ratio.

Телевизионни реклами, интернет и разговори от всекидневието често ни оставят с впечатлението, че бактериите са противни гадини, които съществуват, за да ни вредят. Това далеч не е така. Голяма част от микроскопичните организми, с които съжителстваме, всъщност ни помагат здравословно, а много от тях дори живеят в телата ни. За други пък вече сме намерили индустриални приложения. С всеки изминал ден научаваме все повече за тях и откриваме колко ползотворно може да бъде присъствието им.

Йордан Стефанов ще се опита да промени съществуващия стереотип за бактериите по време на проява с мотото Superbugs - микроскопичните герои. Докторантът по микрoбиология ще докаже, че бактериите не задължително са лоши, и ще запознае гостите с онези представители, които всъщност ни помагат всеки ден. Бактериите притежават множество интересни способности, които вече са познати или може да бъдат приложени в бъдеще в полза на човечеството. Йордан Стефанов ще разкрие тези "суперсили" и как те може да бъдат ползвани в индустриите.

Академичните интереси на учения са насочени към сферата на ензимологията, която се занимава със създаване и пречистване на ензими от бактериален произход. Извън това Стефанов се стреми да подтикне обществото към по-критично мислене и да помогне интересът към науката да бъде породен във всеки от нас. Създал е дори блог (6nine.net) и фейсбук страница "Наука и критично мислене".

Селското ни стопанство е пред катастрофа

автор:Дума

visibility 734

/ брой: 29

Милионерите са се увеличили с 33% през миналата година

автор:Дума

visibility 752

/ брой: 29

И частен превозвач тръгва по железницата

автор:Дума

visibility 679

/ брой: 29

Спад на износа с 3,2% през 2025 г.

автор:Дума

visibility 712

/ брой: 29

Независимата отбрана става приоритет за ЕС

автор:Дума

visibility 717

/ брой: 29

Евротройка настоява за по-ниски цени на тока

автор:Дума

visibility 751

/ брой: 29

Вътрешната министърка на Португалия подаде оставка

автор:Дума

visibility 675

/ брой: 29

Накратко

автор:Дума

visibility 693

/ брой: 29

Болестта на птеродактилите

автор:Александър Симов

visibility 807

/ брой: 29

Как да платим по-малко данъци

автор:Дума

visibility 688

/ брой: 29

Клинично поведение

visibility 762

/ брой: 29

По трудния път на обединението

visibility 665

/ брой: 29

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ