26 Април 2024петък08:00 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Мнение

Предрешена сделка?

Някогашната амбиция на кабинета на ГЕРБ да се закупят американски изтребители трета ръка и без конкурс не бива да се възприема от сегашното правителство като неотменен ангажимент

/ брой: 99

visibility 669

Антон ГИЦОВ


Миналата година бившият военен министър Аню Ангелов се готвеше да обяви на 3 март предизвестения избор за покупка на изтребители трета ръка F-16 на стойност 700 млн. лв. от Португалия. Но не стана - на 1 март ГЕРБ вече не беше на власт и въпросът бе забравен. Както се оказва, временно.
САЩ в момента пристъпват към производство на нов модел изтребител F-35, който ще измести широко използвания досега F-16. Производството вече е започнало, планира се да бъдат произведени 2443 самолета, има поръчки от Холандия, Норвегия, Австралия, Италия, Израел, Япония, Турция, Южна Корея и Великобритания.
Голям брой F-16 ще бъдат "пенсионирани", но защо да ги претопяват като вторични суровини, когато може да ги препродадат на бедни държави като България, които не могат да си позволят лукса да поръчат F-35? Американците охотно биха продали на България и свои F-16 втора ръка, но и те не са по джоба на бедните българи. Те дори биха могли да ни подарят част от огромния си арсенал от F-16. През 2012 г. "Ройтерс" съобщи, че САЩ са подарили на Индонезия 24 изтребителя втора ръка F-16, за да засилят двустранните връзки и способността на Индонезия да брани въздушното си пространство. Но защо да ни подарят изтребители, когато могат да уредят някоя трета натовска държава, бъдеш клиент за новите им изтребители, да ни препродаде своите втора ръка изтребители? Всеки препродаден F-16, независимо от кого и на кого, удължава живота на производствената линия на "Локхийд" за тези самолети и носи печалби за САЩ - чрез доставка на резервни части и оборудване и тренировка на пилоти.
Как обаче да се убеди българското общество, вместо да модернизира сегашните руски изтребители МиГ-29, които след капитален ремонт само за 48 млн. щ.д. могат да летят до 2029 г., да се закупят, при това без конкурс, както се изисква, употребените изтребители на Португалия?
Има как. За това се работи още от времето ГЕРБ по две линии - в технически и в политически план.
В технически план се прокарва твърдението, че нашите МиГ-29 не могат да участват в операции на НАТО в други региони срещу трети страни, защото не им е подменено навигационното и комуникационното оборудване. Такава подмяна, разбира се, е технически възможна, Израел модернизира руски МиГ-ове за Полша, Словакия също модернизира своите руски изтребители. Но такова искане от страна на НАТО никога не е поставяно към нас, нито изобщо съществува необходимост да се включваме с наши бойни самолети в операции срещу трети страни. Въпросът за покупката на изтребители без конкурс е сериозен, затова

бяхме предупредени от Брюксел,

но при конкурс задкулисно договорената сделка за американските изтребители може и да не стане. Затова, изглежда че и това правителство ще отиде на такъв вариант. Покупката на американски изтребители е политическо решение - това призна миналата година Аню Ангелов. И въпросът по всичко изглежда стои така и при настоящото управление.
В политически план акцията за покупка на американските изтребители е в ход от години. Използва се позната технология, прилагана навсякъде, където е възможно американски корпорации да се настанят за сметка на руските компании. Тя се състои в това да се налага тезата, че България е прекалено зависима от Русия. Така било например в енергийно отношение, затова да не се строи АЕЦ "Белене", с построена лицензирана площадка и с готовност от руска страна да финансира проекта, а да се приеме американската "Уестингхауз" да модернизира руските пети и шести блок на "Козлодуй", и за седми блок да ни продаде изключително скъп, неизпитан никъде досега в света, ядрен реактор. Че даже и да ни доставят ядрено гориво, с каквото сами САЩ не се самозадоволяват, а внасят от Русия. Същият подход се прилага и по отношение превъоръжаването на военновъздушните ни сили.
Началото бе дадено на 14 май 2008 г. с грамота на американския посланик в София Байърли до Вашингтон, в която казва, че "България има нужда от американска помощ, за да се освободи от руската зависимост". Но тогава нещата не бяха толкова лесни при управлението на Сакскобургготски. На него трябва да се отдаде заслуженото, че, освен личните си интереси, във външната политика той защитаваше българските национални интереси, като налагаше равнопоставеност в отношенията с великите сили в политически и икономически план.
С идването на русофобското правителство на Бойко Борисов обаче в България се изредиха на посещение куп висши държавници от САЩ, които идваха не за да договарят как да се подпомогне икономически и финансово най-бедната държава в ЕС, а как

да се неутрализират руските интереси

и да се наложат американските. Всички те до един повтаряха - имате нужда от диверсификация и да намалите зависимостта си от Русия, без и дума да става за замяна на "руската зависимост" с американска. При това на много по-висока цена за българския данъкоплатец - пример: американските ТЕЦ-ове в Маришкия басейн.
След временно затишие по въпроса за подмяната на руските изтребители с американски президентът  Росен Плевнелиев, а и военният министър Ангел Найденов заявиха, че военната ни авиация е прекалено зависима от Москва чрез доставката на резервни части. Ако купим американски самолети, като че ли няма да сме прекалено зависими от САЩ? Удобно в края на март у нас пристигна на посещение помощник държавният секретар на САЩ по въпросите на Европа и Азия Виктория Нюланд. Въпреки оскъдната официална информация за срещите й с българските държавници стана ясно, че  отново е поставила въпроса за "диверсификацията" и за военното сътрудничество между двете страни - разбирай покупка на американска военна техника и изтребители.
Рамо на Вашингтон даде и НАТО. У нас пристигна шефът на пакта Андерс Фог Расмусен, незнайно защо накичен от българския президент с най-високия български орден - "Стара планина" I степен, който заяви, че България трябва да харчи повече пари за въоръжения, като между другото закупи нов тип изтребители - разбирай американски. Срещна се да обсъди въпроса за изтребителите и с военния министър Ангел Найденов. Той от своя страна заяви, че руски военни самолети ни тормозят, летейки близко до бреговете ни, макар че те летят из цялата акватория на Черно море, обитавано от американски военни кораби. А и защо да не ни разузнават, след като имаме американски бази на наша територия и изпълняваме с тях съвместни учения. Найденов също награди Расмусен с най-високия ни военен орден - "Свети Георги" I степен.
Някогашната амбиция на кабинета на ГЕРБ да се закупят американски изтребители трета ръка и без конкурс, независимо от всичко, каквото и да ни струва това като пари, не бива да се възприема от сегашното правителство като ангажимент, който трябва непременно да се изпълни. Независимо от набраната инерция по този въпрос. Наскоро медия изнесе информация, че е започнал колосален ремонт на летище Безмер край Ямбол, като ще се модернизират пистата за излитане и кацане и ще се изгради стоянка, на която ще има място "за цяла ескадрила многоцелеви изтребители от типа F-16". Пари за образование, болници, детски градинки и други жизнено необходими неща няма, но ще има за покупка на трета ръка американски изтребители
Българският народ има хубава поговорка: "Приятелството си е приятелство, но сиренето е с пари". В отношенията ни с Русия и САЩ

няма място за "фобство" или "филство"

спрямо едната или другата страна. Ако искаш да изместиш съперника от нашия пазар, който трябва да е отворен за всички, трябва да го направиш, като предоставиш по-изгодни условия от него, а не с политически натиск и увещания от рода "купи от мен, а не от другия, за да не си зависим от него и да се "диверсифицираш". Ако искаш да вземаш, трябва и да даваш, или по-правилно казано - да помагаш на изпитващия затруднения беден партньор, когато искаш да получиш нещо от него.
По данни на американския Конгрес през 2012 г. помощта - военна, икономическа, за образование и др., е както следва: за Грузия - 85 млн. щ.д., за Латвия и Косово - по 67 млн. щ.д., за Перу - 83,5 млн. щ.д., за Танзания - 530 млн. щ.д., а за България - жалката сума от 10 млн. щ.д., и то изцяло с военно предназначение. Дори Македония получава близо два пъти повече от нас - 19 млн. щ.д.
Това е една интересна тема, която българският президент и българското правителство биха могли да дискутират с гостуващите високопоставени американски представители, убеждаващи ни в така необходимата "диверсификация", като част от която те очевидно разглеждат и подмяната на руските изтребители с американски.


Американските производители на F-16 са готови да задоволят с всякакви средства всеки интерес на пазара с една цел - да изместят основните си руски конкуренти

Снимка БГНЕС
Решението за покупка на нови изтребители за българските ВВС не трябва да се взема под натиск и принуда

Обществените поръчки над 5 млн. лв. под специален надзор

автор:Дума

visibility 306

/ брой: 79

Забраняват рекламата на хазарт в медиите

автор:Дума

visibility 333

/ брой: 79

Безплатни винетки за електромобилите на инвалидите

автор:Дума

visibility 384

/ брой: 79

Жилищните кредити с нови рекорди

автор:Дума

visibility 316

/ брой: 79

Северна Македония гласува за президент

автор:Дума

visibility 299

/ брой: 79

ЕП прие закон за защита на жените

автор:Дума

visibility 347

/ брой: 79

Хиляди деца в Румъния оставени на бабите

автор:Дума

visibility 346

/ брой: 79

Накратко

автор:Дума

visibility 255

/ брой: 79

Политически кукувици

автор:Александър Симов

visibility 393

/ брой: 79

Договорът с „Боташ“ е национално предателство

visibility 324

/ брой: 79

Как Йончева забрави "Ало, Банов"

автор:Дума

visibility 339

/ брой: 79

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ