19 Юли 2025събота03:18 ч.

Преди да стане късно

/ брой: 183

автор:Мая Йовановска

visibility 252

След като Западът наложи допълнителни санкции на Русия заради Украйна, миналата седмица дойде и отговорът на Москва. Руският президент подписа декрет за забрана на вноса на хранителни стоки от всички страни, наложили ограничения на Москва. Няколко дни след като това стана факт, в нашата мила държава все още няма позиция на отговорните институции. Защото от тези санкции много български производители ще бъдат засегнати. Факт. Досега по въпроса "думата взеха", с малки изключения, единствено представителите на бизнеса, за да очертаят границите и дълбочината на удара, който ще понесат българските фирми.
Пишман анализатори побързаха да обявят, че негативните ефекти върху българския бизнес едва ли ще са толкова сериозни, заради факта, че това засяга само около 2,6% от българския износ по данни на НСИ за м.г. Какво изнасяме за Русия? Най-голям е делът на машиностроителната продукция и лекарствата - по около 30 на сто. Останалият дял е раздробен от малки проценти, където е износът на вино, на консерви и т.н. И отново някои може да се изсмеят и да напомнят, че става въпрос са някакви мижави 2%. Сметките им пак няма да са верни. Защо?
Първо, защото ембаргото е за една година, а това никак не е малко време. Напротив! И то тъкмо сега, когато икономиката ни даде признаци, че се "окопитва".
Второ, много от европейските продукти, забранени за износ в Русия, ще търсят пазар и вероятно щандовете на магазините в милата ни родина ще бъдат буквално залети от евтини стоки от ЕС. Не трябва да забравяме, че държавите големи, а и не само големи, производителки на селскостопанска продукция в Евросъюза - Франция, Италия, Германия, че и Полша, за разлика от дребните риби като нас, получават по-големи селскостопански субсидии. Това е неравнопоставеност, която директно може да изтика българските продукти от родния пазар.
И трето, това ембарго означава, че много от българските малки и големи производители на млечни продукти, консерви, вино и т.н. не само ще търпят загуби, но дори са възможни фалити.
На фона на такава реална опасност пред българския бизнес няколко дни няма грам рационална реакция от представителите на държавата. Вчера бившият икономически министър Драгомир Стойнев прикани МИЕ да действа бързо и оповести, че още по негово време в министерството е разработен анализ, който предвиждал последиците, които вече са факт, от евентуално руско ембарго.
Господа управляващи, задвижете този план. Поляците вече поискаха компенсации и ЕК им обеща, че ще ги получат. А нашият нов земеделски министър Васил Грудев поиска само спешно заседание на Европейския съвет по земеделие и рибарство. Това не е достатъчно. Трябва и ние официално да поискаме компенсации, както го направиха поляците.
И още нещо. Сега е точния момент да настояваме за изравняване на земеделските субсидии, а не да чакаме послушно 2016 г. Действайте, преди да стане късно!

С 14% повече са банкрутите на фирми у нас

автор:Дума

visibility 692

/ брой: 131

Чуждите инвестиции нарастват с 47 на сто

автор:Дума

visibility 654

/ брой: 131

Сред първите в ЕС сме по поскъпване на имотите

автор:Дума

visibility 700

/ брой: 131

Испания има полза от мигрантите

автор:Дума

visibility 642

/ брой: 131

Украйна ще мобилизира и мъже над 60 години

автор:Дума

visibility 679

/ брой: 131

Четири държави отказаха да купуват оръжие от САЩ

автор:Дума

visibility 630

/ брой: 131

Накратко

автор:Дума

visibility 583

/ брой: 131

Касапинът на протест

автор:Александър Симов

visibility 677

/ брой: 131

Трагедията мигранти

автор:Таня Глухчева

visibility 653

/ брой: 131

Силата на корените ни вдъхновява

автор:Ина Михайлова

visibility 759

/ брой: 131

За какво ЕС ще изхарчи 2 трилиона евро... Евентуално

автор:Дума

visibility 642

/ брой: 131

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ