"Правда": Прагматичният подход на София е изгоден за Кремъл
България промени отношението си към Русия след 10-годишно захлаждане, пише в коментар изданието
София пожела прагматични отношения с Москва. Това е изгодно за Русия - така федерацията ще може да заобиколи газотранспортната система на Украйна, доставяйки газ в Европа от юг. Цената на това достига 1,4 милиарда евро. Коментарът е на руският в. "Правда", който излиза с обширен материал за посещението на Дмитрий Медведев в София.
След "продължителното захлаждане през последното десетилетие" България промени отношението си към Русия, отбелязва вестникът. За промяната допринесоха редица събития, както в България, така и в Европа. Първото от тях е смяната на русофоба Росен Плевнелиев с проруския български президент Румен Радев. За смекчаването на реториката допринесоха и отказа на Ангела Меркел от политическа кариера, нарастването на националистическите настроения в Европа и повишаването на рейтингите на популисти като Марин Льо Пен и Виктор Орбан, коментира изданието.
В България също разбраха, че ако сега не се хванат за газовите проекти, които заобикалят Украйна, ще бъде късно. Ето защо в София постъпиха прагматично, отбелязва още "Правда".
Припомня се подписан от премиера Борисов доклад за състоянието на националната сигурност на България от 2016 г., според който действията на Москва "заплашват единна, свободна и мирна Европа".
Миналата година обаче Борисов промени риториката си и извърши ред постъпки, достойни за уважение", отбелязва изданието. Първо - той се извини за провала на енергийните проекти с руско участие (АЕЦ "Белене", газопроводите "Бургас-Александруполис" и "Южен поток"). Второ - правителството в София плати неустойките по за АЕЦ "Белене". Трето - Борисов не въведе допълнителни санкции срещу Русия заради отравянето на бившия полковник от руското Главно разузнавателно управление Сергей Скрипал и дъщеря му Юлия Скрипал в Англия през март 2018 година, се допълва в коментара.
Стигна се до разбиране, че ако България не прехване сега газовия поток от украинската газотранспортна система, ще изгуби и сегашните налични обеми (сега се доставя газ през Украйна и България за Турция), също и възможността те да бъдат компенсирани, и шанса за развитие в посока към европейски хъб. Прагматичният подход на София по принцип задоволява Кремъл, тъй като е необходимо в най-кратък срок да спрем газовия транзит през Украйна, за да не спонсорираме антируския, нацистки режим" в Киев, добавя руският вестник.
"Правда" напомня и изявлението на Медведев в София, че Русия е готова да разгледа възможността за участие в строежа на АЕЦ "Белене". Руският премиер "обаче настоя ЕС да осигури гаранции по повод строежа на разклонение от "Турски поток" за България. Това също е прагматичен подход и трябва да бъде приветстван, заключава изданието.
Българските "силни леви обществени организации, които се наричат русофили, изведнъж получиха подкрепа в лицето на действащото правителство, съставено от техни довчерашни съперници - привърженици на Запада, коментира по повод посещението на Медведев руската телевизия "360 градуса" в едноименното онлайн издание. След срещата между двамата премиери нищо чудно да последва официално посещение на президента Путин в България. Поне София много разчита на това. Защото последното му идване датира от 2008 г., а оттогава много неща се промениха не само в света, но и в отношенията между двете страни, се казва в коментара.