18 Юли 2025петък21:33 ч.

Послушни, но бедни

/ брой: 120

автор:Светлана Велева

visibility 773

Доходите ни скочили с над 15% за първите три месеца на 2013 г., обяви наскоро националната статистика и внесе доза оптимизъм. Така де, докато броят на безработните расте рекордно, с тях и броят на бедните, а потреблението продължава да се свива, жизнеутвърждаващо е да чуеш, че доходите скочили с 15%, макар и не твоите. Добрата стара статистика... Идва в момент, когато всички цени скачат, джобът изтънява, а тя ти казва, че има дефлация за месеца. Но и ти напомня за велики държавници, например Дизраели. Негови бяха думите: Има три вида лъжи - лъжа, нагла лъжа и статистика. А Чърчил добавил: "Не вярвам на статистика, която не съм подправил."
Не казваме нищо, само съпоставяме факти. А те малко се разминават. Европейската статистическа служба Евростат вчера излезе с данни, че България е на второ място по спад на доходите на домакинствата сред страните-членки на ЕС, които още не са въвели еврото. Пред нас е само лошото дете на европейското семейство - Гърция. Но докато Гърция е само лошото дете, ние сме послушното, но бедно. Въпреки че спадът на средногодишния доход в южната ни съседка е двойно по-голям, доходите им и съотношението им към БВП продължават да са значително по-високи от тези в България.
По последни данни на гръцката конфедерация на търговците и занаятчиите от началото на кризата досега доходите на 90% от домакинствата в Гърция са паднали средно с 40%. У нас според НСИ се вдигат, но разликата пак е голяма, в полза на гърците, макар кризата да я стопи. Преди началото й, през 2007 г., разликата в дохода на човек от населението между България и Гърция според Евростат е близо 6 пъти. През 2007 г. БВП на България е 3400 евро на човек, а в Гърция е почти 19 000 евро на човек. След това тя започва да се стопява. През 2010 г. БВП на човек в България е 3500 евро на човек, докато в Гърция е спаднал на 17 100 евро на човек. Разликата вече е под 5 пъти. Същата година БВП на Гърция на човек от населението е бил 89% от средното за ЕС равнище, в най-богатата членка на ЕС - Люксембург, е 298%, а в най-бедната членка - България, е спаднал на 43%. За 2011 г. Евростат все още няма окончателни данни, а в Гърция спадът продължава. Така разликата между двете държави през 2011 г. е между 3 и 4 пъти. През 2012 г. потъването на Гърция продължава, така че вече най-вероятно сме стигнали до 3 пъти разлика в доходите, в полза на гърците.
Че не сме първи по спад на доходите, съвсем не е успокоително. Всъщност по доходи и покупателна способност продължаваме да сме на дъното. Че за някакво тримесечие спрямо друго тримесечие има увеличение, звучи като успокоение на болник - вече болестите ми не са десет, а само девет. Експерт прогнозира, че ако продължат така да се вдигат доходите ни, до края на 2013-а те ще са 60% от този на средния грък. Кога ли ще ги стигнем гърците? А иначе според статистиката става дума за човек, който е пъхнал главата си в гореща фурна, а краката си в кофа с ледена вода и твърди: "Средностатистически се чувствам добре".

С 14% повече са банкрутите на фирми у нас

автор:Дума

visibility 692

/ брой: 131

Чуждите инвестиции нарастват с 47 на сто

автор:Дума

visibility 654

/ брой: 131

Сред първите в ЕС сме по поскъпване на имотите

автор:Дума

visibility 700

/ брой: 131

Испания има полза от мигрантите

автор:Дума

visibility 642

/ брой: 131

Украйна ще мобилизира и мъже над 60 години

автор:Дума

visibility 679

/ брой: 131

Четири държави отказаха да купуват оръжие от САЩ

автор:Дума

visibility 630

/ брой: 131

Накратко

автор:Дума

visibility 583

/ брой: 131

Касапинът на протест

автор:Александър Симов

visibility 677

/ брой: 131

Трагедията мигранти

автор:Таня Глухчева

visibility 653

/ брой: 131

Силата на корените ни вдъхновява

автор:Ина Михайлова

visibility 759

/ брой: 131

За какво ЕС ще изхарчи 2 трилиона евро... Евентуално

автор:Дума

visibility 642

/ брой: 131

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ