12 Януари 2026понеделник03:18 ч.

АБОНАМЕНТ:

АБОНАМЕНТ за вестник „ДУМА“ за 2026 година. Можете да се абонирате в: „Български пощи“ АД до 15 декември 2025 г., „Доби прес“ ЕООД до 28 декември 2025 г., в редакцията на вестника до 20 декември 2025 г. Каталожен номер 6. Цени: 12 месеца - 149 € / 291,42 лв., 6 месеца - 75 € / 146,69 лв., 3 месеца - 40 € / 78,23 лв., 1 месец - 14 € / 27,38 лв. За повече информация тел. 02 9705 203 и 02 9705 216 отдел „Разпространение” на в-к ДУМА на ул. „Позитано” 20 А. E-mail: abonament@duma.bg АБОНАМЕНТ за вестник „ДУМА“ за 2026 година. Можете да се абонирате в: „Български пощи“ АД до 15 декември 2025 г., „Доби прес“ ЕООД до 28 декември 2025 г., в редакцията на вестника до 20 декември 2025 г. Каталожен номер 6. Цени: 12 месеца - 149 € / 291,42 лв., 6 месеца - 75 € / 146,69 лв., 3 месеца - 40 € / 78,23 лв., 1 месец - 14 € / 27,38 лв. За повече информация тел. 02 9705 203 и 02 9705 216 отдел „Разпространение” на в-к ДУМА на ул. „Позитано” 20 А. E-mail: abonament@duma.bg

Помощ!

/ брой: 203

автор:Деси Велева

visibility 2599

Най-големият и богат град в страната, този, който се хвали с рекордни бюджети и отлична събираемост на данъчни и неданъчни приходи, с  модернизиране на градския транспорт, започва все по-активно да се моли за държавна помощ. Този път тя е за градския транспорт. През последните месеци, откакто ГЕРБ не управлява държавата, столичният кмет Йорданка Фандъкова започна да се оплаква, че я лишават от едно-друго. Този път тя прати съветници от управляващото мнозинство и те излязоха пред сградата на "Московска" 33, за да посплашат софиянци с фалиращ градски транспорт и готвени повишения на цени, които ще ги засегнат пряко. От една страна, те поискаха държавна помощ, която да покрие 44 млн. лева дългове на автобуси, трамваи и метро. От друга страна, заявиха, че ще търсят пари за запълване на дупките, като увеличат зелената и синята зони за паркиране. А от трета страна, малко неофициално съобщиха, че билетът за градски транспорт ще се запази от 1,60 лева, но само при пътуване от 30 минути. Който има намерение да се вози повече, ще плаща повече.

Съчетанието на поднесените новини е просто уникално. ГЕРБ обича да иска, но в даването е  скръндза. И показва пореден пример, че не може да управлява ефективно най-големите си дружества. Излишно е да се припомня драмата с ръководенето на "Топлофикация", която е пред фалит от години, но сега се намериха подходяща почва и удобни поводи за търсенето на държавна помощ. За транспорта пък не се правят опити за постигане на качество и ефективност, за да стане той по-привлекателен за пътниците, а отново се чака държавата да спасява или се бърка директно в джоба на хората. 

Е, за какво е в този случай общинското ръководство? Само да гледа отвисоко и да протяга ръка за милостиня, като закъса критично ли? Да представляваш най-големия град съвсем не означава да искаш най-много да ти се помага. 

 

 

Няма да удължават живота на лева

автор:Дума

visibility 2017

/ брой: 5

Изкуствено надуват цените на винетките

автор:Дума

visibility 1740

/ брой: 5

Петролен танкер бе атакуван в Черно море

автор:Дума

visibility 2136

/ брой: 5

Вашингтон се оттегля от 66 организации

автор:Дума

visibility 1846

/ брой: 5

Снегът затвори училища в Румъния

автор:Дума

visibility 2163

/ брой: 5

Накратко

автор:Дума

visibility 4811

/ брой: 5

Пита се...

visibility 4859

/ брой: 5

Разпад на НАТО заради Гренландия?

visibility 2713

/ брой: 5

Повече грижа за уязвимите, но достатъчна ли е?

автор:Аида Ованес

visibility 1948

/ брой: 5

Бърз конгрес ще разпилее силите на БСП

автор:Александър Симов

visibility 2157

/ брой: 5

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ