18 Юли 2025петък22:23 ч.

Полски мишки нападнаха житните посеви в Добруджа

Една полевка изяждала по стотина стръка на ден

/ брой: 241

автор:Дума

visibility 2829

Есенната сеитба в Добричкия регион, в който традиционно се отглеждат най-много площи с пшеница в страната, донесе тревогата за разпространението на полски мишки. В областта вече са засети близо 572 000 декара със зърнената култура, според данни на областната земеделска служба. Очакванията са и през тази стопанска година масивите, от които ще бъде добито хлебно зърно, да достигнат около 1 200 000 декара.
Има сериозно разпространение на полски мишки и зърнопроизводителите трябва да обходят полетата още при поникването на пшеницата, съобщи доц. д-р Галина Михова, завеждащ секция "Селекция на зърнено-житните култури" в Добруджанския земеделски институт пред БТА.
Голяма е опасността от пик в популацията на полевката, която сега се разселва, каза Младен Мартинов, председател на една от най-големите земеделски кооперации в Добричко. По думите му 2-3 дни, след като сеялките хвърлят пшеничените семена, в нивите вече има дупки, изровени от полевката.
Мишките се размножават много бързо, на всеки двайсетина дни имат ново поколение. Гризачите са и много лакоми, и при липса вече на достатъчно листна маса на полето, посягат на младите посеви, поясни председателят на стопанството, което отглежда пшеница в землището на община Балчик. Мартинов коментира, че стопаните са забелязали още през лятото нарастването на популацията и се чудят как неприятелят не е загинал в поройните дъждове.
Ако през ноември времето се задържи топло, каквито са прогнозите, и не се вземат мерки, икономическият праг на вредност - две-три миши колонии на декар, ще бъде достигнат, смята Мартинов. Председателят на земеделската кооперация предупреждава, че една мишка може да изгризе стотина млади растения на ден и добивите от новата реколта да паднат.
За висока плътност на полските мишки в региона потвърждава и Дарина Василева, началник на отдел "Растителна защита" в Областната дирекция по безопасност на храните. Тя посочва, че експерти продължават обследването в масивите и през идващата седмица ще обобщят резултатите.
Доцент д-р Галина Михова предупреждава и за друга опасност в равнината, ако сравнително топлото време се задържи. Полетата, в които кампанията е започнала около 20 септември, могат да бъдат нападнати от житна муха.
Селекционерът коментира, че ранната сеитба, предприемана обичайно от стопани с много площи и определен ресурс от техника, провокира проблеми, които като бумеранг се връщат напролет. Затова най-оптималният срок - между 1-15 октомври, трябва да се спазва, макар че се случва стопаните в региона да сеят пшеница и през ноември, каза Михова.
Според нея зърнопроизводителите ще си спестят много тревоги и ако използват само сертифицирани семена. А ако се доверят на чуждата селекция, да не бързат само след една година стопански опит да правят изводи за потенциала на сортовете, които и като фенология, и като структура на добива са много различни от българските пшеници.
 

С 14% повече са банкрутите на фирми у нас

автор:Дума

visibility 692

/ брой: 131

Чуждите инвестиции нарастват с 47 на сто

автор:Дума

visibility 654

/ брой: 131

Сред първите в ЕС сме по поскъпване на имотите

автор:Дума

visibility 700

/ брой: 131

Испания има полза от мигрантите

автор:Дума

visibility 642

/ брой: 131

Украйна ще мобилизира и мъже над 60 години

автор:Дума

visibility 679

/ брой: 131

Четири държави отказаха да купуват оръжие от САЩ

автор:Дума

visibility 630

/ брой: 131

Накратко

автор:Дума

visibility 583

/ брой: 131

Касапинът на протест

автор:Александър Симов

visibility 677

/ брой: 131

Трагедията мигранти

автор:Таня Глухчева

visibility 653

/ брой: 131

Силата на корените ни вдъхновява

автор:Ина Михайлова

visibility 759

/ брой: 131

За какво ЕС ще изхарчи 2 трилиона евро... Евентуално

автор:Дума

visibility 642

/ брой: 131

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ