Спортен риболовец
Подхранка за стояща вода
/ брой: 198
Отличителна черта при риболов в стояща вода или езеро е пълната липса на течение. За да приготвите подхранка, която да съответства на условията за риболов, трябва преди всичко да проучите дълбочината и да знаете какви риби обитават във водоема и кои от тях искате да ловите.
Класическа подхранка за стояща вода е прието да се смята онази, която е предназначена за бабушка и дребна платика за дълбочина от 1,5 м до 2 м. Тя трябва да има неутрален цвят и да е относително ситно зърнеста. Подхранката не бива да е лепкава, тъй като нейната задача е да започне да работи от момента, в който докосне дъното, особено ако то е тинесто. Стъпвайки на тази база, вие можете да направите всевъзможни комбинации с вашата подхранка. По този начин, ако вие искате да ловите едра риба, можете да добавите от 20 до 50% едрозърнеста подхранка. И обратно, ако ще ловите средни по размер риби или пък ще ги търсите над дъното, без колебание добавете в базовата подхранка влажна жълта глина, която ще направи храната по-рехава и ще я накара да образува облак.
За да бъде вашият излет успешен, е добре да имате поне два вида подхранка. Така правят повечето състезатели по време на турнири. Приготвянето на подхранката до голяма степен зависи от характеристиката на водоема. Овлажняването на подхранката задължително се прави на два етапа, тъй като частиците имат абсорбиращи свойства.
Най-добре е първоначално да преовлажните подхранката и да изчакате около 20 минути. След това добавяйте по малко вода, докато получите желаната консистенция.
Ако искате да добавите в своята подхранка пръст, не забравяйте, че тя също попива вода. Следва да намокрите малко повече своята подхранка, тъй като след добавянето на пръстта и дори след пресяването й трудно ще получите еднородна смес. Пресяването на подхранката за стояща вода и езеро е задължителна част. То трябва да се прави със средно сито, за да се получи напълно еднородна смес и да се отделят бучките преовлажнена храна.
Внимание! Тиня.
Един от основните проблеми, с които се сблъскваме при риболов в езеро, е покритото с тиня дъно. За да не потъват топките подхранка в тинята, най-добре е те да бъдат направени така, че да се разпадат при докосване на дъното. За тази цел се ползват по-леки подхранки, които не са много овлажнени. Трябва да се внимава, тъй като по-сухите смеси могат да образуват облак над дъното и да разпилеят вашата риба по вертикала, което ще затрудни и забави риболова.
Приготвянето на подхранката трябва да стане на няколко етапа:
1. Изсипете съдържанието на няколко пакета суха подхранка в голяма кофа и ги разбъркайте добре на сухо.
2. Добавете вода и енергично разбърквайте сместа, като я оставите да престои поне 15 минути.
3. Доовлажнете подхранката и добавете предварително пресятата пръст, след това добре я разбъркайте.
4. Пресейте храната през сито и добавете от стръвта, на която ще ловите.
Използвайте най-малко три съда. Кофите и баките не са ненужен лукс, а необходимост за качественото приготвяне на захранката. За приготвянето на захранката ползвайте най-големия съд, който ще ви позволи добре да разбъркате вашата подхранка. В 25-литрова кофа можете да пресеете вашата подхранка. От третата кофа ползвайте водата за овлажняване на подхранката след миене на ръцете. Ако имате допълнителна подхранка, е добре да бъде в отделна кофа.
Из "Тайните на шампионите" от Жан Деске