18 Юли 2025петък16:25 ч.

Писатели протестират пред Министерския съвет

Системно, а не кампанийно финансиране е необходимо на библиотеките според тях

/ брой: 256

автор:Надежда Ушева

visibility 458

Голямо писателско четене ще започне днес от 11 ч. пред Министерския съвет в знак на протест. В него ще участват български автори, които ще прочетат откъси от избрани текстове от свои произведения. Това стана ясно от пресконференцията  вчера, свикана от организаторите на Националната кампания за възраждане на библиотеките, която започна преди месец (Българската библиотечно-информационна асоциация, Сдружението на българските писатели, Съюза на българските писатели, Съюза на преводачите в България, Асоциацията на писателите в България, асоциация "Българска книга") .  
Те настояват за незабавно приемане на стандарт за библиотечно-информационно обслужване за обществени и училищни библиотеки, съизмерим с международния, и подновяване на програмата на Министерството на културата за обновяване на библиотечните фондове. Около 5000 библиотеки са изчезнали от картата на страната, а 50 процента от общинските не са получили средства и не са купили нито една книга за последните три години. Националната библиотека, която е закупила само 29 чуждестранни и български заглавия миналата година, е на път да прекъсне контактите си с най-големите библиотеки по света, понеже не може да изпълни задълженията си за обмен, алармираха  организаторите. Аз съм читател от 1962 г. в Народната библиотека, а днес тя пустее. Занемарен е целият библиотечен сектор, каза проф. Михаил Неделчев от Сдружението на българските писатели. Намираме се в състояние на ново варварство. Нямаме в момента корективите на останалите светове, които книгата може да даде, заяви той.      
Според Александър Кьосев, директор на Културния център на Софийския университет, политиката на министър Вежди Рашидов има два приоритета - визуалните изкуства и архитектурата, всичко останало в областта на културата се превръща в руини. По думите му проблемът за книгите, писането и четенето е наистина тревожен. Възраждането на библиотеките трябва да включва превръщането им в модерни електронни институти. Трудно е съвременните библиотеки да оцеляват, а още по-трудно е на читалищните, които нямат възможност за едно ново постъпление, посочи зам.-директорката на Столичната библиотека Спаска Тарандова. Участниците в кампанията, чиято идея е да даде начало на нестихващи дебати в обществото, искат системно финансиране, а не кампанийно, за да може фондовете да се обогатяват адекватно на нуждите на читателите. Мис България 2011 Ваня Пенева, която също взе участие в дискусията, се присъединява към каузата чрез инициираната от екипа й кампания "Преоткрийте красотата на четенето".      
Според представеното проучване 15 процента от младите у нас са неграмотни. Европеецът купува средно по 11-12 книги годишно, а българинът 0,56. Европейските библиотеки се посещават от 60-70 на сто от населението, а у нас от 10 процента.
 

С 14% повече са банкрутите на фирми у нас

автор:Дума

visibility 264

/ брой: 131

Чуждите инвестиции нарастват с 47 на сто

автор:Дума

visibility 259

/ брой: 131

Сред първите в ЕС сме по поскъпване на имотите

автор:Дума

visibility 264

/ брой: 131

Испания има полза от мигрантите

автор:Дума

visibility 253

/ брой: 131

Украйна ще мобилизира и мъже над 60 години

автор:Дума

visibility 247

/ брой: 131

Четири държави отказаха да купуват оръжие от САЩ

автор:Дума

visibility 256

/ брой: 131

Накратко

автор:Дума

visibility 197

/ брой: 131

Касапинът на протест

автор:Александър Симов

visibility 260

/ брой: 131

Трагедията мигранти

автор:Таня Глухчева

visibility 220

/ брой: 131

Силата на корените ни вдъхновява

автор:Ина Михайлова

visibility 310

/ брой: 131

За какво ЕС ще изхарчи 2 трилиона евро... Евентуално

автор:Дума

visibility 273

/ брой: 131

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ