22 Ноември 2024петък06:30 ч.

9 май

Пигмеите ръфат колосите

България трябва да се гордее със своите 185 паметника в чест на Червената армия

/ брой: 85

автор:Валентин Георгиев

visibility 5435

"Ако българската публика знаеше действително какво се случва между 1944 и 1948 година, когато оставаме в условията на съветска окупация, нямаше толкова трудно да се раздели с паметника на Съветската армия. Ние сме шампиони в Европа – единствените, които пазят 185 паметника на Червената армия окупаторка. Няма такава друга държава в Европа..." Това словоблудство принадлежи на историка Евелина Келбечева, преподавател в НБУ.  Наближи ли някоя светла дата в историята ни, свързана я с Освобождението 3 март, я с победата над фашизма 9 май, госпожата бива активирана по официалните телевизии да "ръси мозък" с антируската си пропаганда. И тази година не направи изключение. За нейно съжаление и за разочарование на цялата кохорта "разбирачи" от типа на Иво Инджев, Дайнов или Тагарев, ефектът от приказките им е обратен - напук на злостната пещерна русофобия народът ни показва завидна симпатия към Русия - периодични социологически проучвания по темата сочат колко дълбока и вкоренена е тази историческа връзка.       
Но думата ни тук е отново за паметниците, които продължават да бъдат ръфани от конюнктурните политически пигмеи.
Според Келбечева "непрекъснато ни дават фалшиви примери с паметниците във Виена, Будапеща, Берлин, но това са паметници, изградени на места, където е имало битка. Тук няма битка - ние сме окупирани без всякакъв повод". Да припомняме ли на голямата "историчка", че на Парижката мирна конференция през 1946 г. съседна Гърция претендира за наша територия с площ от 10 000 кв. км с население над 400 000 души. Както и за думите на Молотов: „Българи, бъдете спокойни, вашата граница ще остане непокътната!“
Оттук и голямата признателност на народа ни към освободителите. Затова България трябва да се гордее и да пази историческата памет на времето. Както и прави. За ужас на такива като Келбечева. Единствено им остана битката с колосите.
От Областна администрация в София продължават с демонтажа на Паметника на съветската армия след поредното разрешение от съда - този път с облицовъчните плочи с надписи. Процесът по демонтиране започна още на 12 декември 2023 г. - фигура по фигура, въпреки че мнозинството българи, пък и софиянци бяха против. В същото време кресливи жълтопаветници изпадаха в еуфория, сякаш борят Путин.   
Колко нищожен и малък трябва да си, за да се занимаваш напоително и системно само с провокации към историята и така да напомняш, че те има? Загубили тази битка, още преди да я започнат! Но явно някой е излъгал днешните пластмасови "борци за свобода" че събарянето на един паметник, строен от други хора, в друго време, е геройство. Срам, който освен да покаже пълната политическа импотентност и да предизвика погнуса, не би трябвало да има други последици. Няма дупки по улиците, няма застрашаваща безработица, няма почукваща война на портите ни, няма бедност, няма отрицателен прираст, стигнали до война с паметниците, за да се разделя народа.


Монументите на победата в Европа

"Родината-майка зове" - Волгоград


В Европа има над 4000 мемориала и паметници, посветени на историческата битка на Съветската армия срещу хитлерофашизма. В тях са погребани над 2,5 милиона съветски воини, участвали в окончателния разгром на хитлеристка Германия. Най-много паметници и гробове на войници от Червената армия има в Унгария - 940, в Полша - 560, в Чехия и Словакия - около 60. Паметници и мемориали на Съветската армия има още в Австрия, Германия, Белгия, Холандия, Норвегия, Сърбия, Хърватия, Франция, Румъния, България, че дори и в... САЩ.

Полша е лобно място

на повече от 600 000 съветски воини, загинали за освобождението на страната от немския фашизъм. В Гробището-мавзолей във Варшава са погребани над 21 000 войници на Червената армия. До 2011 г. в полската столица съществува Паметник на съветско-полското братство по оръжие.
 
Германия съхранява

едни от най-внушителните паметници и мемориали, посветени на съветската победа. В берлинския Трептов парк се намира Монументът на воина освободител. В този мемориал са погребани около 7000 съветски воини. Паметникът е дело на известния съветски скулптор Евгений Вучетич. Негови прототипи са червеноармеецът Николай Масалов, спасил тригодишно немско момиченце от руините на Берлин. В паметната зала на мемориала има надпис на руски и немски, който гласи: "Сега всички признават, че съветският народ със своята самоотвержена борба спаси цивилизацията на Европа от фашистките погромаджии. В това е великата заслуга на съветския народ пред историята на човечеството."
В парка Тиргартен се намира мемориалът в памет на 75 000 съветски воини, загинали при шурма на Берлин, а в парка Шьонхолцер Хайде са погребани над 13 000.

Австрия почита

паметта на загиналите за освобождението на Виена съветски воини с монумента на Шварценбергплац. Друг мемориал в австрийската столица е Паметникът на загиналите над 2600 съветски войници на Централното гробище във Виена.

Великобритания издига

съветски военен мемориал в Лондон на 9 май 1999 г. в парк Джералдин Мери при Имперския военен музей в памет на 27 милиона съветски граждани, загинали във Великата отечествена война през 1941-1945 година.

Холандия и Норвегия пазят

също паметници в чест на съветската победа над хитлеристка Германия. В съседство с холандската жп станция Амерсфорт се намира мемориално гробище, в което са погребани 865 съветски воини. В норвежкото гробище "Вестре Гравлюнд" в Осло има братска могила на съветски войници. В гробището на град Киркенес са погребани над 6000 воини на Червената армия, сражавали се за освобождението на Норвегия.

Чехия и Словакия уважават

паметта на съветските воини със свои мемориали. Олшанското гробище в Прага е място, където са погребани стотици руски воини. Монументът на възвишението Славин е в чест на падналите за освобождението на Братислава над 6800 съветски воини.
Дори в САЩ отбелязват всяка година на 9 май Деня на победата около построения внушителен паметник от червен гранит в Западен Холивуд, в щата Калифорния.

А в Русия?

Съветският съюз и Русия не пестят пари, за да почитат победата във Втората световна война. Някои от паметниците са толкова огромни и грандиозни, че могат да се конкурират само с модерни небостъргачи.
"Родината-майка зове" - това определено е най-известният монумент от ВСВ в Русия. Извисяваща се на 85 метра височина, "Родината-майка зове" във Волгоград (бившият Сталинград) е най-високата статуя в Европа, а и една от най-високите в света.
Монументът е част от обширния комплекс Мамаев Курган, който покрива височините над река Волга. Тук, по време на Сталинградската битка, немските и съветските войски влизат в неистови сблъсъци и тук се променя хода на цялата война. Над 35 хил. съветски войници са погребани в масов гроб на това място.

КЗК се сети да проверява застрахователите за картел

автор:Дума

visibility 372

/ брой: 223

Не е ясно вдигат ли ДДС ставката за ресторанти, хляб и фитнеси

автор:Дума

visibility 367

/ брой: 223

Над 50% спад в производството на велосипеди у нас

автор:Дума

visibility 314

/ брой: 223

България водеща в ЕС по ръст на строителството

автор:Дума

visibility 327

/ брой: 223

Стачна вълна залива Европа

автор:Дума

visibility 368

/ брой: 223

Сръбската опозиция нахлу в съда в Нови Сад

автор:Дума

visibility 369

/ брой: 223

ЕНП намери място на Мария Габриел

автор:Дума

visibility 410

/ брой: 223

Накратко

автор:Дума

visibility 316

/ брой: 223

Мъка евроатлантическа

автор:Александър Симов

visibility 362

/ брой: 223

Пиянството на един народ

автор:Барбара Пейчинова

visibility 373

/ брой: 223

Пророци на стероиди

visibility 295

/ брой: 223

У нас има абсолютно класово неравенство

visibility 344

/ брой: 223

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ