Хасан Адемов:
Пенсионната система все още е риск за фискалната стабилност
Правителството не било обсъждало по-висок данък за доходи над 2700 лв.
/ брой: 2
Пенсионната система поставя под съмнение фискалната стабилност на държавата, заяви социалният министър Хасан Адемов. Причината за рисковете е, че през последните години пенсионната система е била използвана за решаването на проблемите в други сектори. За пенсии сега отиват 8,1 млрд. лв. годишно, от които 5 млрд. лв. идват от данъци, а останалите - от осигурителни вноски. "Ако имаме проблеми на пазара на труда и продължим с ранното пенсиониране, ще изпаднем в ситуацията да не плащаме и този нисък размер на пенсиите. Замразяването на възрастта и стажа, в сила от 1 януари, са мерки за увеличаване на дефицита, трябва да съхраним финансовата стабилност на пенсионната система и да разположим отделни мерки във времето", каза Адемов. Гъвкавото пенсиониране не е затворена страница, но трябва да бъде съобразено с останалите мерки и елементи от управленската програма. Не може да действаме прибързано и с неправилни действия да сринем пенсионната система, смята социалният министър. Той обясни отказа на социалистите от едно от основните им предизборни обещания в областта на пенсионирането - създаването на възможност за по-ранно пенсиониране, с факта, че 2013 г. е била рекордна по ниска раждаемост от 1946 г. и населението намалява и застарява.
Адемов коментира и различията в позициите на БСП и ДПС за плоския данък. "Вижда се, че няма съгласие по този въпрос между двете партии, дискусията продължава в търсене на най-доброто решение. То минава през прозрачна и предвидима данъчна система. Резки промени не са за предпочитане", обобщи Адемов.
Наскоро лидерът на социалистите Сергей Станишев припомни предизборното обещание за въвеждане на диференцирани ставки, като хората с доходи над 2700 лв. месечно плащат 15% данък. Завчера Йордан Цонев заяви, че ДПС няма да подкрепи идеята.
Адемов подчерта, че не може да се говори за коалиционно споразумение, за такова може да става дума само преди съставянето на правителство, сега вече е късно. По-рано вчера евродепутатът от БСП Ивайло Калфин поиска коалиционно споразумение, за да има прозрачност. В програмата на кабинета са записани само политики, които са приети и от двете страни, а очевидно промените в данъчната политика не са сред тях. Затова коалиционното споразумение при всички положения би било един от добрите инструменти за по-голяма яснота при управлението, смята Адемов.
МТСП настоява за изработване на механизъм за определяне на минималната заплата с обективни критерии като линията на бедност, средната заплата, инфлацията, обясни министърът.