Пази, боже, от "икономисти"
/ брой: 268
Изплащането на гарантираните депозити е задължение на държавата, а Фондът за гарантиране на влоговете в банките е само инструмент за това. Ти да видиш! И това го казва не кой да е, а председателят на временната комисия по бюджет и финанси Менда Стоянова. Без и на ум да й идва, че при банките делото на давещите се е в ръцете на самите давещи се. Сиреч, като фалира една банка, гарантираните депозити се изплащат с пари от всички банки. Така е по закон.
Ден преди изявлението на Стоянова някакъв икономист заяви пред "Фокус" буквално следното: "По-важно тук е разискването на Фонда за гарантиране на влоговете - защо в него няма необходимите средства при възникване на такава ситуация да може да се покрият тези гарантирани влогове. Този фонд събирал ли си е вноските от банките, къде са парите, ако има по-малко - защо са по-малко." Да се чуди човек да се смее ли, да плаче ли.
Всъщност, по закон средствата на фонда се генерират от встъпителна вноска, която представлява 1% от регистрирания капитал на банката, и от годишни премийни вноски, които, най-общо казано, са 0,5 на сто от общия размер на влоговете в съответната банка за предходната година.
Фондът е създаден през април 1998 г. Към април 2014 г. натрупаните средства в него са 2,104 млрд. лева. Пак през тази година банките внесоха във фонда 263 млн. лв. И понеже вноските зависят от депозитите в банките, трябва да отбележим, че заради въздържането от потребление през последните години общият размер на депозитите расте, а с него - и размерът на премийните вноски на банките във фонда. Така за 2011 г. банките са внесли 195,1 млн. лв., през 2012 г. - 218,6 млн., а през 2013 г. - 246,2 млн. лв.
И още. Няма как от 1998 г. насам фондът да натрупа достатъчно пари, за да се справи сам с гарантираните влогове в КТБ. Затова законът му дава право да ползва заеми от български и чуждестранни банки, както и от други лица или пък от държавния бюджет.
Дето се вика, пази, боже, от "икономисти".