25 Април 2024четвъртък01:59 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Актуално

Пазарният джихадизъм удари онкоболните

Не е ли вече ясно, че смяната на модела не е политиканстване, а спасителен изход

/ брой: 80

автор:Юри Михалков

visibility 1698

Случаят с изчезването на изотопа технеций, който е от жизнено значение за онкоболните, нагледно илюстрира пагубната вреда на пазарните отношения, или на капитализма в здравеопазването. Илюстрира също колко болезнено належащ е призивът за смяната на модела не само в здравеопазването.  

Този изотоп установява има ли пациентът метастази и на какъв етап е заболяването му. У нас онкоболните са около 200 000 души, а пряко засегнатите от дефицита на изотопа се оказват 2000 души. И заради този дефицит в цялата ни държава, която уж членува в клуба на най-развитите държави, не може да се направи сциентиграфия, която пък е нормална медицинска процедура за същия този клуб. А броят на пряко засегнатите неизбежно ще нарасне, докато на пазара се появи въпросният изотоп, наричан още технициев генератор.

Защо той изчезна?

Ами, защото в нашето здравеопазване по-важни са парите и свързаните с тях отношения, вместо здравето и свързаните с него лечения. По-важен е капитализмът, а не опазването на здравето. От медийните съобщения става ясно, че изотопът (или здравето) се доставя от една-единствена фирма, но тя спряла договорените иначе доставки, защото не печелела от тях или печелела малко. Здравното министерство отказвало да плаща повече. Очевидно, то се е видяло в чудо и е спретнало нова обществена поръчка, но не се явил нито един кандидат, защото цените, които то било готово да плати, пак били ниски. В крайна сметка министерството явно ще кандиса на по-високи цени и сега ще търси нов вносител на по-скъп изотоп. Но докато се запълни дупката на изотопния дефицит, ще минат поне три месеца. А колко ли тогава българи ще стигнат до разсейки, без медицината ни да разбере това? Предложените пък вече алтернативи са само кърпеж. А по този повод да попитаме - какво стана с циклотрона в ядрения институт на БАН, в който 10 години се наливат милиони и уж трябваше от 2017 г. да произвежда изотопи, та да не ги купуваме от чужбина?   

Вижте каква "мила" пазарна картинка се получава. Каква идилия на механизма търсене-предлагане. Една фирма (предлагането) иска да печели повече и вдига мизата. Другият играч (търсенето) иска да мине метър и да даде по-малко. 

Чиста проба пазарлък

като на Женския пазар. Такъв алъш-вериш може да е нормален за търговията с марули, дъвки, дрешки или мебели, но не и за здравеопазването. Търговията там е признак на всичко онова, което е противопоказно на цивилизоваността. А конкретно в нашия случай е признак на дивашки капитализъм. 

Хайде да вземем предлагането. Фирмата, която е спряла доставките (трябвало е да достави още 17 технициеви генератори за май), може да отнесе някоя глоба за неизпълнение на договора. Но пазарната мантра след 10 ноември я освобождава от всякаква друга отговорност. Тя спокойно ще се защити с тезата, че в пазарни условия е в правото си да търси повече печалба и никой не може да я упрекне за това. Така ще я защитят и вилнеещите у нас пазарни джихадисти. Така впрочем я защитава и законът. 

Но ако в нашето здравеопазване не бяха плъзнали метастазите на дивашката печалба, ако дори болниците не бяха станали търговски фирми, ако бе запазен кодът му на цивилизованото лечение, този доставчик можеше да бъде изправен пред Темида и да отиде зад решетките заради спекулативен провал на жизненоважен продукт и умишлена вреда за общественото здраве. Но сегашният ни модел изключва такава възможност, дори тя да се мярка някъде в правното пространство. 

Да вземем и търсенето. Министерството явно е отказало да плати повече пари на доставчика за изотопа. И 

пак се е стискало за пари

на проведения впоследствие конкурс за нов доставчик. Но накрая, като се убедило, че пазарлъкът му няма как да мине, кандисало да плаща повече за здравето на нацията. Няма да се учудя, ако пазарните джихадисти защитят и него, че икономисало от общественото здраве, защото такава е мантрата на капитализма - да изтъргуваш по-малко плащане. Само че тогава излиза, че това е министерство за опазване на всичко друго, но не и на здравето. 

А и друго. Правителството на ГЕРБ често се фука с бюджетен излишък. Ала очевидно не е искало да даде повече за лечение на раково болните. За него похвалите от Брюксел за финансова дисциплина и малък бюджетен дефицит са му по-мили от здравето на българите. Дори сега да плати повече за общественото здраве, ще е след дъжд качулка.   

Всъщност метастазите на пазара ги виждаме не само в здравеопазването, но и в образованието, в културата, в медиите. Затова девизът на БСП за смяна на модела не е предизборна хватка и политиканска приумица, а е комай единственият спасителен изход за развитието ни като държава.    

Ако промените минат, ще има помощи за фермерите

автор:Дума

visibility 354

/ брой: 78

АЯР даде постфактум лиценз за горивото на "Уестингхаус"

автор:Дума

visibility 374

/ брой: 78

Евтиният роуминг остава поне до 2032 г.

автор:Дума

visibility 370

/ брой: 78

ЕП узакони правото на ремонт след края на гаранцията

автор:Дума

visibility 362

/ брой: 78

Великобритания гони бежанците в Руанда

автор:Дума

visibility 297

/ брой: 78

200 мощни земетресения в Тайван за 12 часа

автор:Дума

visibility 480

/ брой: 78

Учителите в Белгия искат по-голям бюджет

автор:Дума

visibility 318

/ брой: 78

Китай насърчава ядрената енергетика

автор:Дума

visibility 285

/ брой: 78

Марионетка на задкулисието

автор:Александър Симов

visibility 388

/ брой: 78

Новите реалности

visibility 291

/ брой: 78

За БСП честно и откровено

visibility 403

/ брой: 78

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ